انواع کمپرسورهای تبرید: بهترین راه حل کدام است؟

انواع کمپرسورهای تبرید: بهترین راه حل کدام است؟

با افزایش نیاز به تبرید، کمپرسورها به تعداد و با تکنولوژی بهتر در حال توسعه هستند. با این حال، اصول اولیه هنوز پابرجاست. با وجود انواع کمپرسورهای تبرید بسیار زیاد، انتخاب یکی برای کاربرد شما می تواند بسیار دشوار باشد. برخی از عواملی که باید برای بهترین واحد در نظر گرفته شوند عبارتند از هزینه سرمایه، راندمان عملیاتی، قابلیت سرویس دهی، در دسترس بودن قطعات یدکی و نگهداری.

در زیر به مقایسه کمپرسورهای اسکرو و کمپرسورهای گریز از مرکز می پردازیم . هر یک از آنها از روش متفاوتی برای تحت فشار قرار دادن مبرد استفاده می کنند، اما تفاوت های دیگری نیز وجود دارد. انتخاب نوع کمپرسور ایده آل بستگی داردبر روی عواملی مانند هزینه سوخت، ارزش بازار انرژی، ویژگی های چیلر و محل کارخانه. اگر برای این تصمیم نیاز به کمک دارید، برای مشاوره تخصصی با تیم آرانر تماس بگیرید.

کمپرسورهای گریز از مرکز

کمپرسورهای گریز از مرکز به انرژی جنبشی توسعه یافته توسط پروانه چرخان برای افزایش فشار مبرد تبخیر شده متکی هستند . آنها به چتر بزرگتری از فناوری ها – کمپرسورهای پویا – تعلق دارند. در حین کار، مبرد قبل از جریان در پروانه ها از طریق یک ورودی وارد چرخ پروانه می شود. همانطور که پروانه ها می چرخند، نیروی گریز از مرکز بر مبرد وارد می کنند و در نتیجه آن را تحت فشار قرار می دهند. از آنجایی که نیروی ایجاد شده توسط یک پروانه نسبتاً کم است، برای چند مورد چیلرهای گریز از مرکز دارای چندین پروانه به صورت سری هستند.

مطالب پیشنهادی: کمپرسور چیست؟

کمپرسورهای اسکرو

کمپرسورهای اسکرو ماشین های جابجایی مثبت هستند . عملکرد آنها بر اساس روتورهای چرخشی است که مبرد را در امتداد طول خود به هم می‌چسبانند. دو نوع پیکربندی ممکن از این نوع کمپرسور وجود دارد: کمپرسور تک پیچ و کمپرسور دو اسکرو . شما می توانید این کمپرسورها را در هر دو نوع چیلر آب خنک و هوا خنک پیدا کنید.

مقایسه دو نوع کمپرسور تبرید

آرانر کمپرسورهای سانتریفیوژ و پیچی پیشرفته را برای کاربردهای خنک کننده هوای ورودی توربین TIAC برای کارخانه های پردازش، خنک کننده منطقه ای و غیره ارائه می دهد. طرح های ما برای تضمین عملکرد بهینه از استانداردهای بین المللی پیروی می کنند. علاوه بر این، این شرکت می تواند در صورت درخواست راه حل های سفارشی ارائه دهد. وقتی صحبت از انتخاب بین کمپرسور گریز از مرکز یا کمپرسور اسکرو می شود ، اینها عواملی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

سرعت

انواع کمپرسورهای تبرید گریز از مرکز معمولاً در سرعت های بالا کار می کنند. سرعت چرخش برخی از دستگاه ها تا ۶۰۰۰۰ دور در دقیقه می رسد! به همین دلیل است که بسیاری از این موارد را در پالایشگاه‌های نفت و کارخانه‌های تولیدی پیدا خواهید کرد، جایی که به جریان مداوم و جریان گاز زیاد نیاز است. کمپرسورهای اسکرو در محیط های تولیدی به همان اندازه محوری هستند ، اما ممکن است به سرعت کار نکنند.

بالابر فشار

در یک کمپرسور گریز از مرکز، شیب هد فشار به طراحی پروانه یعنی شیب منحنی در ارتباط مستقیم با درجه شیب پره ها از موقعیت شعاعی واقعی بستگی دارد. شاید همین کافی باشد که بگوییم برای هر کمپرسور خاصی، افزایش فشار کاملاً ثابت است. این برخلاف کمپرسورهای اسکرو است که در کاربردهایی که شرایط محیطی یا شرایط کاری اغلب تغییر می‌کنند بسیار جذاب هستند.

بهره وری

برای بار کامل و در شرایط طراحی، راندمان چیلرهای اسکرو و گریز از مرکز کاملاً مشابه است. تفاوت های اصلی هنگام کار خارج از شرایط طراحی ظاهر می شود . همانطور که در بند ۲ توضیح داده شد، کمپرسورهای اسکرو لیفت فشار با استفاده از این مزیت قادر به تطبیق با فشارهای نوسان چگالش و تبخیر هستند. به عنوان مثال، کمپرسورهای اسکرو می توانند فشار متراکم خود را در هنگام کاهش دمای محیط کاهش دهند. در مورد کمپرسورهای گریز از مرکز، این نوسان پیچیده تر است.

سر و صدا

کمپرسورهای اسکرو در طول کارکرد خود می توانند صدای بلندی داشته باشند، مخصوصاً نوع خشک آن، مشکلی که حتی ممکن است بر دامنه استفاده تأثیر بگذارد. محققان منابع این نویز را ارتعاش سیستم، جریان سیال و مکانیکی شناسایی کرده‌اند. اگرچه هر گونه غیرعادی در پروانه می تواند صدای قابل توجهی ایجاد کند، کمپرسورهای گریز از مرکز نسبتاً معمولاً صدای کمتری نسبت به کمپرسورهای اسکرو دارند. به هر حال، این تفاوت در نویز همیشه با فناوری های کاهش نویز قابل پیشی گرفتن است.

هزینه چرخه زندگی

هزینه چرخه عمر یک ماشین هزینه تعمیر و نگهداری، هزینه برق و هزینه نصب را پوشش می دهد. برای کمپرسور اسکرو، هزینه های نگهداری کم است. دستگاه همچنین می تواند سال های خدمات زیادی داشته باشد. اعتقاد بر این است که اکثر کمپرسورهای اسکرو بیش از ۳۰ سال عمر می کنند، اما با تعمیر و نگهداری درجه یک، این مدت می تواند به طور قابل توجهی طولانی تر شود. کمپرسور سانتریفیوژ با سرعت های چرخشی بالاتر، به توجه ویژه به یاتاقان ها نیاز دارد.

نظارت پیشرفته نیز برای پاکسازی و ارتعاش مورد نیاز است. جدی ترین اشکال کمپرسور گریز از مرکز کاهش راندمان کاری در شرایط بار بخشی است. خروجی کمتر از ۲۵ درصد، این دستگاه از نوساناتی رنج می برد که در صورت عدم کنترل، باعث آسیب کمپرسور می شود. این ممکن است به هزینه های چرخه عمر بالاتر تبدیل شود.

فشردگی

کمپرسورهای گریز از مرکز معمولا کوچکتر و سبکتر از کمپرسورهای اسکرو با ظرفیتهای مشابه هستند. این برای صنایعی که کمبود فضا دارند بسیار مهم است. با همان مقدار فضای کف، یک کمپرسور گریز از مرکز می تواند دو برابر یک کمپرسور اسکرو را تحویل دهد.

در صورت هر گونه سوال و نیاز به راهنمایی با مشاورین اکستراکول تماس بگیرید: ۰۹۱۲۲۰۱۰۰۱۸ / ۰۲۱۲۶۶۵۴۵۲۸

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + بیست =

خدمات اکستراکول