انواع گاز مبرد چیست؟

انواع گاز مبرد

کولر گازی

گاز مبرد یک محصول شیمیایی است که در یخچال، فریزر، تهویه مطبوع و واحدهای گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) استفاده می شود. این گازها که نقاط تبخیر بسیار کمی دارند، تحت فشار متراکم می شوند تا هوا خنک شود. از طریق فرآیند تبخیر و متراکم شدن مکرر گازها، گرما از هوا خارج می شود و دمای داخل اتاق یا واحد کاهش می یابد. انواع مختلف گازهای مبرد عبارتند از کلروفلوئوروکربن (CFC)، هیدروکلرو فلوئوروکربن (HCFC)، هیدروفلوئوروکربن ( HFC )، پرفلوئوروکربن (PFC) و ترکیبات ساخته شده از آمونیاک و دی اکسید کربن.

تکنسین های دارای مجوز و گواهی

اولین یخچال هایی که از دهه ۱۸۰۰ تا ۱۹۲۰ ساخته شدند، عمدتاً از گازهای سمی مانند آمونیاک (NH 3 )، متیل کلرید (CH 3 Cl) و دی اکسید گوگرد (SO 2 ) استفاده می کردند. متأسفانه، واحدها گهگاه نشت می‌کردند و باعث مرگ و میر متعددی می‌شدند، که باعث شد صنعت تبرید تلاشی هماهنگ برای یافتن گاز مبرد ایمن‌تر انجام دهد. نتیجه کشف گاز کلروفلوئوروکربن (CFC) بود که مخلوطی از کلر، فلوئور و کربن بود. Freon® به نام تجاری گاز CFC تبدیل شد که در درجه اول به عنوان مبرد استفاده می شد. این گاز بی رنگ، بی بو، غیر قابل اشتعال و غیر سمی بود و به زودی به گاز غالب مورد استفاده به عنوان مبرد تبدیل شد.

مطالب پیشنهادی: انواع مبرد و کاربرد آن

گاز مبرد کاربرد صنعتی و تجاری

در دهه ۱۹۷۰، دانشمندان کشف کردند که وقتی CFC ها به جو نشت می کنند، یک تغییر شیمیایی در نتیجه قرار گرفتن در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید رخ می دهد که منجر به اثر گلخانه ای و تخریب لایه ازن می شود. از آن زمان، Freon® در بسیاری از کشورهای آمریکای شمالی و اتحادیه اروپا ممنوع شده است. در ایالات متحده، آژانس حفاظت از محیط زیست ( EPA ) و قانون هوای پاک دستورالعمل های دقیقی را برای نصب، تعمیر، بازیابی و بازیافت گاز مبرد وضع کردند. اتحادیه اروپا (EU) نیز کنترل های سختی را از طریق مقررات اتحادیه اروپا در مورد گاز اف اف اعمال کرده است.

امکان ذخیره ایمن مواد غذایی فاسد شدنی

برخی از کاربردها جایگزین CFC ها با HCFC ها شده اند که مخلوطی از هیدروژن، کلر، فلوئور و کربن هستند. اینها زمانی که در معرض جو قرار می گیرند عمر کوتاه تری دارند و در نتیجه آسیب احتمالی کمتری به ازن وارد می کنند. یکی دیگر از گازهای مبرد محبوب HFC است که حاوی کلر نیست و تصور می شود که مطلقاً هیچ اثر منفی بر ازن ندارد. PFC ها مواد شیمیایی ساخته دست بشر هستند که فقط از یون های فلوئور و کربن تشکیل شده اند و همچنین برای ازن ایمن در نظر گرفته می شوند. این گازهای جایگزین در صورت نشت در جو همچنان باعث نگرانی های زیست محیطی می شوند زیرا گازهای گلخانه ای محسوب می شوند و ممکن است به تغییرات آب و هوایی کمک کنند.

کلروفلوئوروکربن ها برای لایه اوزون جو زمین مضر هستند که به محافظت از سیاره در برابر پرتوهای مضر تشعشعات طبیعی

بسیاری از کاربردهای صنعتی به گاز مبرد طبیعی مانند آمونیاک و دی اکسید کربن بازگشته اند و تحقیقات برای یافتن راه های سازگار با محیط زیست برای رفع نیازهای تبرید ادامه دارد. واحدهای تبرید نیز باید با استانداردهای خاصی ساخته شوند و کاربردهای تجاری تحت نظارت دقیق قرار دارند. بسیاری از کشورها مانند کانادا، بریتانیا، اعضای اتحادیه اروپا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و ایالات متحده به تکنسین هایی که روی هر واحدی که حاوی گاز مبرد است کار می کنند، نیاز به مجوز و گواهی دارند.

تبرید تأثیر مثبت قابل توجهی بر زندگی و جامعه در زمینه های تغذیه، پزشکی و آسایش فیزیکی داشته است. گازهای سمی روزهای اولیه با گاز مبرد جایگزین شده است که به طور موثر عمل می کند و هیچ خطری برای سلامتی ندارد. نگرانی های زیست محیطی در مورد استفاده از این ترکیبات وجود دارد، با این حال بسیاری بر این باورند که استانداردهای سختگیرانه برای تجهیزات و نگهداری، هر گونه تأثیر منفی زیست محیطی را کاهش داده است.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =

خدمات اکستراکول