تاریخچه مبرد و نامگذاری

تاریخچه مبرد و نامگذاری

در ابتدا ممکن است یکی از خشک‌ترین موضوعات اطراف به نظر برسد، اما به یاد دارم که ارائه‌ای در مورد تاریخچه مبرد و نامگذاری که چند سال پیش در آن شرکت کردم بسیار جالب بود. من شروع به نوشتن این مقاله با تمرکز بر نامگذاری کردم، اما به زودی مشخص شد که بدون برخی از تاریخچه، آنقدرها هم منطقی نیست. بنابراین، من مجموعه دو قسمتی اول خود، تاریخچه مبرد و نامگذاری را ارائه می کنم.

بسیاری از گزارش‌ها مبردها را تا اواسط دهه ۱۷۰۰ ردیابی می‌کنند، زمانی که دانشمندان آزمایش‌های اولیه را با تبخیر انجام می‌دادند و متوجه شدند که دما به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. حدود ۱۰۰ سال بعد، اولین ماشین های تبرید تجاری در استرالیا ساخته شد. ظرف ۵۰ سال دیگر (اکنون در حدود ۱۹۰۰ هستیم)، تبرید چرخه تراکم بخار در اکثر کشورهای صنعتی گسترش یافته است.

مطالب پیشنهادی: گاز مبرد چیست؟

این یخچال های اولیه از طیف وسیعی از مبردها استفاده می کردند. مهندسان برای یافتن ماده‌ای تلاش کردند که رفتاری مطابق با نیاز آنها داشته باشد (از نظر زمان جوشاندن و زمان متراکم شدن) در حالی که قابل اشتعال و/یا سمی نیست. در دهه ۱۹۲۰، گروهی از دانشمندان بر روی استفاده از فلوئور به عنوان پایه ای برای یک مبرد جدید تمرکز کردند که به اندازه مواد قبلی قابل اشتعال یا سمی نبود. آنها موفق بودند و مبردهای کلروفلوئوروکربن (CFC) را تولید کردند که محبوب ترین آنها R-12 بود. در دهه ۱۹۷۰ مشخص شد که قسمت کلر مبرد CFC با شکستن مولکول های ازن (O3) به مولکول های اکسیژن (O2) به لایه اوزون آسیب می رساند. پروتکل مونترال که در سال ۱۹۸۹ اجرایی شد، طرحی را برای ممنوعیت تولید مبردهای CFC تنظیم کرد.

برای جایگزینی CFC، صنعت مبردهای هیدروکلرو فلوئوروکربن (HCFC) را ارائه کرد. R-22 یکی از شناخته شده ترین مبردهای HCFC است که گاهی اوقات با نام تجاری آن، “Freon” از آن یاد می شود. این مبردها نیز نگرانی‌های زیست‌محیطی داشتند و در نهایت با مبردهای هیدروفلوئوروکربنی (HFC) مانند R-410a که گاهی «پورون» نامیده می‌شود، جایگزین شدند. متأسفانه، بخش فلوئور مبردهای HCFC و HFC در حال حاضر در نظر گرفته می‌شود که به تغییرات آب و هوایی جهانی کمک می‌کند و قرار است تا سال ۲۰۳۰ از بین برود. مهندسان اکنون به دنبال جایگزینی هستند که همانطور که نیاز دارند رفتار کند، سمی یا قابل اشتعال نباشد. ، لایه اوزون را تخریب نمی کند و به تغییرات آب و هوایی کمک نمی کند. برخی از امیدوارکننده ترین مبردها برای این امر مبردهای طبیعی مانند دی اکسید کربن، آمونیاک و هیدروکربن ها هستند.

حتماً هفته آینده برای نتیجه گیری چشمگیر در این مجموعه دو قسمتی بررسی کنید، جایی که ما نگاهی خواهیم داشت به این که چرا مبردها نام های خنده داری مانند R-22 یا R-134a دارند و معنی این نام ها چیست.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 10 =

خدمات اکستراکول