تبرید صنعتی چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟

تبرید صنعتی

تبرید صنعتی به محیط بسته ای گفته می شود که دمای آن کمتر از دمای بیرونی آن باشد. این اختلاف دما قابل توجه و زیاد بوده و برای محافظت از محتویات داخل یخچال و یا جلوگیری از خراب شدن آن و نگهداری در شرایط محیطی مطلوب طراحی شده است. در واقع از قرن نوزدهم، سرد کردن و انجماد مواد غذایی به صورت مکانیکی و با کمک آمونیاک انجام می شد، اما روش این سردسازی در سردخانه ها به طور مداوم در حال هماهنگ سازی و انطباق با نیازهای روز و منابع بوده است.

مطالب پیشنهادی: هزینه ساخت سردخانه ۱۰۰۰ تنی

یخچال ها بر اساس معیارهای مختلفی طبقه بندی می شوند. از این معیارها می توان

  • رنج دما
  • کاربرد
  • ساختار
  • ابعاد
  • ویژگی های عایق و رویه ای
  • ماندن یا حرکت
  • نوع محصول ذخیره شده
  • ویژگی های خاص

اشاره شده. در این میان سردخانه صنعتی یک سردخانه با ابعاد بزرگ است که عموماً برای مصارف تجاری و صنعتی استفاده می شود و حجم بارگیری بالایی دارد. سردخانه صنعتی برای نگهداری میوه ها، آجیل، گوشت، ماهی و سایر مواد غذایی مانند سبزیجات، داروها در ابعاد بزرگ استفاده می شود. این نوع یخچال ها معمولا در کنار مراکز ماهیگیری، کشتارگاه ها، باغ ها و امثال آن قرار می گیرند و فضای وسیعی متشکل از چندین اتاق هستند که دما و رطوبت تمامی اتاق ها توسط اتاق کنترل قابل تنظیم است.

از یخچال های صنعتی برای لوازم خانگی، صنایع خودروسازی، مراکز داده و مراکز پردازش اطلاعات نیز استفاده می شود.

یخچال ها بر اساس معیارهای مختلف به انواع مختلفی طبقه بندی می شوند.

سردخانه گوشت و مواد غذایی

انواع یخچال ثابت یا متحرک صنعتی

گفته شد مهم ترین کاربرد یخچال های صنعتی برای کالاها و محصولاتی است که اگر در محیط سردخانه نباشند، تازگی خود را از دست می دهند، خراب می شوند و یا از نظر فیزیکی و شیمیایی آسیب می بینند. بنابراین برای این موارد یخچال ها به صورت ثابت در مجاورت محل تولید و یا نزدیک دپو طراحی و ساخته می شوند. در این مرحله اتاقی به صورت انبار یا مکانی بزرگتر به شکل ساختمان برای ساخت سردخانه تعبیه می شود، سپس وسایل لازم برای ساخت سردخانه به همان محل آورده شده و سردخانه قرار می گیرد. به تدریج در آنجا به عنوان بخشی از سازه ساخته شد. .

با این حال، همیشه فرصت نگهداری محصولات در یک مکان ثابت وجود ندارد یا اساساً از ابتدا فضای ذخیره سازی وجود ندارد. در این موارد از یخچال صنعتی متحرک استفاده می شود. گاهی اوقات یخچال های صنعتی قابل حمل و بدون توجه به فضا، اساسا مورد نیاز هستند. به این ترتیب یخچال به صورت ظرفی ساخته شده و در محل نصب می شود. بنابراین در صورت لزوم قابل حمل و جابجایی است. در این صورت می توان یخچال های صنعتی آماده تولید شده در کارخانه را خریداری و به محل پروژه آورد.

در صورت هر گونه سوال و نیاز به راهنمایی با مشاورین اکستراکول تماس بگیرید: ۰۹۱۲۲۰۱۰۰۱۸ / ۰۲۱۲۶۶۵۴۵۲۸

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + پانزده =

خدمات اکستراکول