تفاوت چیلرهای جذبی و تراکمی چیست؟

تفاوت چیلر جذبی و تراکمی

معرفی مختصر چیلرها

چیلرها یکی از اجزای یک سیستم تهویه مطبوع هستند که فعالیت سیستم را به تعادل دما می رساند. وظیفه چیلر تولید سرما نیست، بلکه حذف گرما است. این گرما گرمایی است که برای یک سیال یا مبرد در اثر فعالیت های داخل سیستم ایجاد می شود و باید از سیستم حذف شود. چیلر دستگاهی است که این کار را با چرخاندن مبرد در قسمت های مختلف آن انجام می دهد.

مروری بر طبقه بندی انواع چیلرها

چیلر از قطعات مختلفی تشکیل شده است و تنوع عملکرد برخی از این قطعات می تواند انواع مختلفی از چیلرها را بسازد. به عنوان چیلرهای تراکمی و جذبی، در مورد نحوه عملکرد قطعه، به خصوص بین اواپراتور و کندانسور صحبت می کند. در واقع می توان گفت یکی از مهم ترین تقسیم بندی چیلرها به نحوه کار و مکانیسم چرخه آنها برمی گردد. در این راستا دو نوع تراکم و جذب برای چیلر تعریف شده است.

تفاوت چیلرهای تراکمی و جذبی از نظر ساختار و اجزای داخلی

اگر به طور خلاصه به اجزای کلی چیلر که سیکل آن را تشکیل می دهند نگاهی بیندازیم، با اجزای ثابتی مانند اواپراتور، کندانسور و شیر انبساط مواجه می شویم. اواپراتور اولین جزء این چرخه و شیر انبساط آخرین نقطه آن است. اما بین دو جزء اواپراتور و کندانسور در چیلرها بسته به تراکم و جذب آنها تفاوت وجود دارد.

چیلر تراکمی کار خود را بر پایه متراکم کردن مبرد استوار می کند. به این ترتیب در این قسمت از سیکل از کمپرسور استفاده می شود. کمپرسور بخار مبرد را از اواپراتور گرفته، فشرده می کند و دما و فشار آن را افزایش می دهد. این مبرد گازی با این فشار و دمای بالا جدید وارد قسمت کندانسور می شود تا گرما را از آن دفع کند.

بنابراین در چیلر تراکمی از یک دستگاه واحد برای فشرده سازی مبرد استفاده می شد. اما این کار در چیلر جذبی توسط چهار دستگاه مجزا انجام می شود. به این ترتیب در چیلر جذبی، مجموعه جاذب، مبدل حرارتی، پمپ و ژنراتور توسط کمپرسور جایگزین می شوند.

مقایسه چیلرهای جذبی و تراکمی بر اساس عملکرد

همانطور که در قسمت قبل گفته شد، در چیلر جذبی به جای یک دستگاه، از مجموعه ای از اجزا برای فشرده سازی مبرد استفاده می شود. می توان گفت از نظر کارایی اساس چیلر جذبی مانند چیلر تراکمی بر اساس تراکم مبرد است اما به گونه ای دیگر این کار را انجام می دهد.

یکی از تفاوت های عملکرد چیلر جذبی به دلیل مبرد آن است. علاوه بر مبرد که معادل آب در چیلرهای تراکمی بود، سیال دیگری به عنوان جاذب در چیلرهای جذبی استفاده می شود. این جاذب در طول زمان با توجه به پیشرفت علم و فناوری تغییر کرده است، اما امروزه از لیتیوم بروماید استفاده می شود.

عملکرد چیلر جذبی با کمک سیال جاذب به این صورت است که مبرد و سیال جذاب در قسمت جاذب یا جاذب چیلر، طی یک فرآیند گرمایشی. یک راه حل تشکیل دهد. این راه حل را نمی توان با قوانین ترمودینامیک و انتقال حرارت به قسمت بعدی هدایت کرد و پس از آن پمپ از جاذب به ژنراتور برای انتقال آن حرکت می کند. محلول جاذب و مبرد توسط پمپ وارد ژنراتور شده و در آنجا با جذب گرما فاز محلول تغییر کرده و مبرد تبخیر می شود. سپس بخار مبرد برای تغییر فاز وارد کندانسور می شود. مانند چرخه چیلر تراکمی، کندانسور بخار مبرد را از کمپرسور دریافت می کند و همان فرآیند را روی آن انجام می دهد. در عین حال، محلول رقیق شده از ژنراتور به بخش جاذب بازگردانده می شود. برای بازیابی انرژی در این قسمت از مبدل حرارتی استفاده می شود. این دستگاه می تواند در میزان انرژی مصرفی ژنراتور موثر باشد.

مطالب پیشنهادی: قیمت چیلر آب خنک

در واقع بقیه چرخه چیلر جذبی مانند چیلر تراکمی است. بنابراین، در هر دو چیلر، کندانسور و اواپراتور دو نقطه شروع و پایان اصلی هستند و کندانسور دارای نوعی ماده ورودی در هر دو چیلر است، فرآیند مشابهی را روی آن انجام می دهد و در نهایت یک نوع ماده را به شیر انبساط اما تفاوت عملکرد این دو چیلر از نظر تراکم در مجموعه کمپرسور یا جاذب، مبدل حرارتی و ژنراتور. عملکرد چیلرهای تراکمی و جذبی با تمرکز بر تغییر فاز مبرد برای رساندن آن به فازهای مختلف از طریق فرآیندهای ترمودینامیکی انجام می شود تا بتواند گرما را دفع کند.

مقایسه چیلرهای تراکمی و جذبی بر اساس کاربرد

انتخاب نوع چیلر مورد استفاده بستگی به شرایط، نیاز و تقاضای تاسیسات و فضا دارد. این معیارها شامل میزان بودجه، دسترسی کم و بیش به آب، دسترسی به انرژی مصرفی برای راه اندازی چیلر که بر حسب برق یا سوخت های فسیلی تعریف می شود، میزان تحمل سازه برای نگهداری چیلر و همچنین مساحت می باشد. از فضای موجود

شرایط و محل نصب چیلرهای جذبی نیاز به دقت و ایمنی بیشتری دارد زیرا این چیلرها به دلیل قرار گرفتن قطعات بیشتر در داخل، وزن بیشتری نسبت به سایر مدل های چیلر (تراکمی) دارند. بنابراین در هنگام نصب باید زیرساخت نصب را در نظر گرفت. همچنین ابعاد چیلر جذبی بزرگتر بوده و فضای بیشتری را می طلبد.
چیلر جذبی انرژی الکترونیکی کمتری مصرف می کند زیرا از انرژی حرارتی و سوخت های فسیلی استفاده می کند. اما می توان این چیلر را به عنوان یک آلاینده با سوزاندن سوخت های فسیلی در نظر گرفت. بنابراین همانطور که گفته شد بسته به شرایط اقلیمی و دسترسی به انرژی را می توان مثبت یا منفی دانست.
چیلر جذبی – به جز نوع شعله مستقیم – ارتعاش و آلودگی صوتی کمتری تولید می کند بنابراین می تواند برای مناطق مسکونی مناسب باشد.

تفاوت چیلرهای جذبی و تراکمی در هزینه

اگر سایر متغیرها مانند ظرفیت چیلرها را یکسان فرض کنیم، هزینه خرید چیلر جذبی بیشتر از چیلر تراکمی است. همچنین به دلیل وجود قطعات بیشتر و تشکیل پیچیده تر ساختار چیلر جذبی، هزینه نگهداری برای این چیلر بیشتر از چیلر تراکمی است. از منظری دیگر به دلیل وجود جاذب در چیلرهای جذبی نیاز به آب بیشتر شده و در نتیجه آب بیشتری مصرف می کند و در نتیجه هزینه تامین آب چیلرهای جذبی بیشتر از چیلرهای تراکمی است.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − پنج =

خدمات اکستراکول