شیرهای انبساط حرارتی: هر آنچه که باید بدانید

شیرهای انبساط حرارتی: هر آنچه که باید بدانید

همانطور که می دانید انواع مختلفی از شیرهای انبساط برای اجازه انبساط یا تغییر حالت از مایع به بخار در اواپراتور استفاده می شود. این مقاله نگاهی دقیق‌تر به شیرهای انبساط حرارتی دارد که یک قطعه مهم از تجهیزات در صنعت هستند.

 شیر انبساط حرارتی

شیرهای انبساط حرارتی چیست؟

دریچه‌های انبساط حرارتی یا شیرهای انبساط ترموستاتیک (اغلب به اختصار TEV ،TXV یا شیر TX نامیده می‌شوند)، دستگاه خنک‌کننده و تهویه مطبوع هستند که میزان تزریق مایع مبرد به اواپراتور سیستم (بر اساس دما و فشار خروجی اواپراتور) را کنترل می‌کند.) سوپرهیت نامیده می شود.

اجزای اصلی شیرهای انبساط حرارتی

در داخل شیر انبساط حرارتی ، معمولاً اجزای اصلی زیر را خواهید یافت:

بدنه سوپاپ: اجزا را نگه می‌دارد و یک روزنه در داخل دارد تا جریان مبرد را محدود کند.
دیافراگم: این یک ماده انعطاف پذیر قوی و نازک است که معمولاً فلزی است که می تواند برای اعمال فشار به پین ​​خم شود.
پین یا سوزن: برای کنترل جریان مبرد، به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند تا اندازه دهانه داخل دهانه را تغییر دهد.
فنر: با نیروی پین مقابله می کند.
حباب حسگر و خط مویرگی: دمای مبرد را در خروجی اواپراتور اندازه گیری می کنند و باعث باز یا بسته شدن شیر می شوند.

اصل کار شیرهای انبساط حرارتی

هنگامی که بار اواپراتور افزایش می یابد، باعث می شود که مبرد مایع در کویل اواپراتور سریعتر بجوشد. از آنجایی که لامپ حسگر روی خط مکش نصب شده است، در آن نقطه با مبرد برابری می کند. بنابراین دمای لامپ به دلیل تبخیر زودهنگام مبرد افزایش می یابد.
بنابراین فشار لامپ حسگر افزایش می یابد و از طریق لوله مویرگی به دیافراگم منتقل می شود. دیافراگم به سمت پایین حرکت می کند و دریچه را باز می کند تا مایع مبرد بیشتری وارد اواپراتور شود.
این کار تا رسیدن به تعادل فشار روی دیافراگم ادامه می‌یابد که در آن فشار لامپ حسگر که در بالای دیافراگم عمل می‌کند توسط فنر و فشار اواپراتور که در پایین دیافراگم عمل می‌کند متعادل می‌شود.
هنگامی که بار اواپراتور کاهش می یابد، مایع مبرد کمتری در سیم پیچ تبخیر می شود و مایع اضافی به سمت خروجی جریان می یابد. این کار باعث خنک شدن لامپ حسگر و کاهش فشار و دمای آن می شود.
این فشار باعث می شود دیافراگم به سمت بالا حرکت کند و باز شدن دریچه را کاهش دهد و در نتیجه جریان مبرد را به اواپراتور کاهش دهد. این باعث کاهش فشار اواپراتور می شود و دوباره تا رسیدن به تعادل فشار دیافراگم ادامه می یابد.

مطالب پیشنهادی: خط مایع

عملکرد شیر انبساط حرارتی

شیر انبساط ترموستاتیک وظایف زیر را انجام می دهد:

۱) کاهش فشار مبرد: اولین و مهمترین وظیفه شیر انبساط ترموستاتیک کاهش فشار مبرد از فشار کندانسور به فشار اواپراتور است. در کندانسور، مبرد فشار بسیار بالایی دارد. شیر انبساط ترموستاتیک دارای یک انقباض یا روزنه است که به دلیل آن فشار مبرد عبوری از آن به طور ناگهانی به سطح فشار اواپراتور کاهش می یابد. به همین دلیل دمای مبرد نیز به طور ناگهانی کاهش می یابد و در داخل اواپراتور اثر خنک کننده ایجاد می کند.

۲) اواپراتور را فعال نگه دارید: شیر انبساط ترموستاتیک اجازه می دهد تا جریان مبرد مطابق با بار خنک کننده داخل آن جریان یابد. در بارهای بالاتر، دبی مبرد افزایش می یابد و در بارهای کمتر، جریان کاهش می یابد. این اتفاق نمی افتد که بار روی اواپراتور زیاد باشد و جریان مبرد کم باشد و در نتیجه ظرفیت اواپراتور کاهش یابد. شیر انبساط ترموستاتیک اجازه می دهد تا اواپراتور مطابق با نیاز کار کند و هیچ گونه هدر رفتن ظرفیت اواپراتور وجود نخواهد داشت. TEV به طور مداوم جریان را تعدیل می کند تا گرمای فوق العاده ای را که برای آن تنظیم شده است حفظ کند.

۳) جریان مبرد را طبق الزامات مجاز کنید: این یکی دیگر از عملکردهای مهم شیر انبساط ترموستاتیک است. این اجازه می دهد تا جریان مبرد به اواپراتور مطابق با بار روی آن جریان یابد. این امر از سرازیر شدن مبرد مایع به کمپرسور و کار موثر اواپراتور و کمپرسور و کل کارخانه تبرید جلوگیری می کند.

جریان مبرد قابل تنظیم

شیر انبساط حرارتی جریان مبرد را در اواپراتور تنظیم می کند تا با بار حرارتی موجود در محفظه مناسب باشد. این امکان پاسخ فوری به افزایش یا کاهش گرمای پراکنده شده توسط تجهیزات الکتریکی شما را فراهم می کند. هرگونه نوسان دمایی در محفظه فورا رسیدگی خواهد شد.

اواپراتور را فعال و در عملکرد بهینه نگه می دارد
دریچه‌های انبساط حرارتی به اواپراتور اجازه می‌دهند تا در طول فرآیند خنک‌سازی فعال باشد. با تعدیل مداوم جریان مبرد برای سوپرهیت تنظیم شده، شیر تضمین می کند که اواپراتور بهینه عمل می کند.

راندمان توان بالاتر

شیر انبساط حرارتی تهویه مطبوع محفظه را قادر می سازد تا با ظرفیت بهینه برای تحمل بار حرارتی کار کند. می تواند در ظرفیت های بالاتر برای افزایش بار حرارتی کار کند.

خطر خرابی کمپرسور را از بین می برد
دریچه های انبساط حرارتی تبخیر کامل مبرد مایع در اواپراتور را تضمین می کنند. این کار باعث از بین رفتن ریزش مایع یا خطر رسیدن ذرات مبرد مایع به کمپرسور می شود که می تواند برای عملکرد عادی آن مضر باشد.

دسته های تغییر در شارژ مبرد

مقدار مبرد در حلقه خنک کننده یک پارامتر حیاتی است که می تواند بر عملکرد یک تهویه مطبوع محفظه تأثیر بگذارد، به خصوص اگر دارای یک دستگاه انبساط غیرفعال مانند یک لوله مویین باشد. شیرهای انبساط حرارتی نسبت به تغییرات شارژ مبرد تحمل بیشتری دارند. از آنجایی که جریان مبرد را برای مطابقت با بار گرمایی تطبیق می دهند.

کنترل بهتر دما

توانایی یک شیر انبساط حرارتی برای کنترل جریان مبرد به کنترل دمای محفظه در محدوده بسیار کمتری کمک می کند. لوله های مویرگی معمولاً جریان ثابت مبرد را امکان پذیر می کنند که واکنش فوری به تغییر بارهای گرمایی را دشوار می کند. از آنجایی که دریچه‌های انبساط حرارتی دستگاه‌های فعالی هستند، نسبت به دستگاه‌های غیرفعال می‌توانند دمای محفظه را بسیار نزدیک‌تر به دمای تنظیم نگه دارند. آنها همچنین دارای ثابت زمانی کمتری هستند که برای دستیابی به دمای مطلوب در صورت افزایش ناگهانی بار حرارتی مورد نیاز است.

کاربرد شیر انبساط حرارتی

شیر انبساط حرارتی در سیستم هایی با ظرفیت های بالاتر مانند سردخانه های صنعتی، تهویه مطبوع اسپلیت با ظرفیت بالا، تهویه مطبوع بسته بندی شده، تهویه مطبوع مرکزی و بسیاری از سیستم های دیگر استفاده می شود.

بنابراین، در آنجا شرح مفصلی از شیرهای انبساط حرارتی ، اصل کار آنها و همچنین مزایای آنها دارید. اگر از این مقاله در لینکیپ لذت بردید، با گذاشتن پاسخ در بخش نظرات به ما اطلاع دهید. آیا سوالی وجود دارد که بتوانیم به شما کمک کنیم؟ با ثبت نام در وب سایت ما، حرفه ای ترین مشاوره را از کارشناسان ما دریافت کنید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =

خدمات اکستراکول