چیلر تراکمی چیست؟

بررسی چیلر تراکمی

چیلر تراکمی در واقع نوعی چیلر است یا می توان گفت چیلر بخشی از سیستم تهویه مطبوع است که با حذف گرما کار خود را انجام می دهد. در واقع چیلر سرما تولید نمی کند بلکه گرما را از بین می برد. شاید به دلیل وجود کلمه chill در نام این دستگاه فکر کنیم که عملکرد اصلی چیلر بر پایه تولید سرما است، اما اینطور نیست.

چیلر تراکمی چیست و چه تفاوتی با چیلرهای دیگر دارد؟

در مقاله چیلر چیست، انواع و اجزا و نحوه عملکرد چیلر به طور کامل توضیح داده شد. بنابراین چیلر از مجموعه ای از اجزای اواپراتور، کندانسور، شیر انبساط، فن، پمپ، کمپرسور و جاذب (جاذب) و موارد دیگر تشکیل شده است. گلچینی از این اقلام انواع چیلرها را می سازد. یعنی اگر اجزای اصلی چیلر کمپرسور و اواپراتور، کندانسور، شیر انبساط باشد، این چیلر یک چیلر تراکمی است. در واقع تفاوت اصلی چیلر تراکمی با دیگر انواع چیلرها وجود کمپرسور است زیرا وجود اواپراتور، کندانسور و شیر انبساط در همه چیلرها یکسان است.

عملکرد چیلر تراکمی چیست؟

اگر بخواهیم به محدوده وظایف یک چیلر تراکمی نگاه کنیم، باید وظایف هر کولر گازی دیگری را در نظر بگیریم: کنترل دما و رساندن و حفظ دمای هوا، کنترل رطوبت و ایجاد جریان هوا و تمیز کردن هوای محیط.

چیلرهای تراکمی معمولاً در پشت بام یا زیرزمین و موتورخانه ساختمان ها با هر نوع کاربری مسکونی، تجاری، صنعتی، تفریحی، آموزشی و غیره برای انجام کار خود نصب می شوند. نصب و استفاده از این چیلر در تمامی ساختمان ها و سازه ها باعث افزایش انعطاف پذیری و سازگاری آن می شود.

چیلر تراکمی چگونه کار می کند؟

شکل کلی فعالیت چیلر تراکمی به این صورت است که آب ورودی به دستگاه که در اثر فعالیت دستگاه های صنعتی یا تهویه مطبوع گرم می شود، برای کارکرد و با پمپاژ آب به واحدهای داخلی یا تولید صنعتی به دمای پایین و مطلوب می رسد. واحدها آن را به چرخه فعالیت برمی گردانند.

نحوه عملکرد چیلر تراکمی به شرح زیر است:

ابتدا مایع گرم شده از طریق شیر ورودی وارد اواپراتور چیلر می شود، در این قسمت مایع با گرفتن گرما از محیط تبخیر شده و وارد فاز گاز می شود. در این مرحله گرمای محیط به طور طبیعی حذف شده و نواحی که با این قسمت در تماس هستند کاهش دما پیدا می کنند.
سپس کمپرسور چیلر گاز را فشرده می کند و دمای آن را افزایش می دهد و سپس آن را به کندانسور هدایت می کند.
سپس کندانسور مبرد گاز را به مایع اشباع تبدیل می کند. این فرآیند یک فرآیند فشار ثابت است.
آخرین مرحله این چرخه در داخل شیر انبساط است که فشار مبرد گاز را برداشته و باعث انبساط آن می شود. در نهایت، مبرد خروجی از شیر انبساط مخلوطی از مایع و گاز است که وارد اواپراتور می شود.
اواپراتور و کندانسور دو قطب اصلی چیلر تراکمی هستند که به ترتیب دارای کمترین دما و بالاترین درجه حرارت در دستگاه می باشند، بنابراین باید به خوبی در برابر یکدیگر عایق بندی شوند تا بر عملکرد تأثیری نگذارند. تنها واسطه بین این دو مبرد است که در حالی که کار خودش را انجام می دهد بین این دو حرکت می کند.

تمام تمرکز کار چیلر تراکمی این است که مبرد را در چرخش بین فازهای مختلف ماده نگه دارد تا بتواند به هدف خود برسد. این کار در محدوده دمایی بین ۷ تا ۳۷ درجه سانتیگراد انجام می شود.

می توان گفت چیلر یک سیستم خودکفا است زیرا منبع تبرید خاص خود را دارد. این منبع تبرید در بسیاری از کولرها مانند خود فن کویل وجود ندارد و فاکتوری مانند دیگ یا پکیج باید به عنوان منبع آب را تامین کند.

مطالب پیشنهادی: خرید چیلر تراکمی آب خنک با بهترین قیمت

انواع چیلرهای تراکمی

چیلرهای تراکمی را می توان به دسته های مختلفی تقسیم کرد. این چیلرها بسته به نحوه عملکرد کندانسورشان به دو دسته هوای سرد یا آب سرد تقسیم می شوند. این بدان معناست که برخی از کندانسورها با آب و برخی با گاز خنک می شوند.

چیلرهای تراکمی آب خنک کننده به برج خنک کننده نیاز دارند تا بخشی از فرآیند را به عهده بگیرند، اما چیلرهای هوای خنک کننده به برج خنک کننده نیاز ندارند. در مقابل هوای خنک کننده در چیلرهای کندانسی به گونه ای است که فن هایی در اطراف کندانسور قرار می گیرند تا گرما را جذب کنند. این شکل از خنک کننده در واقع کل سیستم چیلر را تحت تاثیر قرار می دهد.

نوع دیگر تقسیم بندی بر اساس چیلرهای کمپرسوری است. به این ترتیب شکل و عملکرد کمپرسورهای چیلر تراکمی آنها را به چهار دسته چیلرهای تراکمی تقسیم می کند:

  • اسکال یا مارپیچ
  • پیچ یا مارپیچ
  • پیستون یا ضربه یا رفت و برگشتی
  • سانتریفیوژ یا سانتریفیوژ

هر یک از این چیلرها دارای نوع متفاوتی از ظاهر و عملکرد کمپرسور هستند. بدین ترتیب اگر نام کندانسور تراکمی اسکرو آب سرد را بشنویم می بینیم که در وهله اول این چیلر تراکمی توسط آب خنک می شود و سپس کمپرسور آن به صورت مارپیچ یا پیچ می باشد.

بسته به نوع کمپرسور، هر نوع چیلر را می توان با کندانسورهای هوا خنک یا آب خنک ترکیب کرد تا نوع خاصی از چیلر تراکمی ایجاد کند.

چیلرهای تراکمی بر پایه کمپرسور

اسکرال یا مارپیچ

در این نوع چیلر تراکمی دو چرخ دنده پیچ یکی ثابت و دیگری متحرک وجود دارد. مبرد بین دو چرخ دنده متراکم می شود. صدای این نوع کمپرسورها معمولا کم است و قطعات متحرک زیادی ندارد، طول عمر بالایی دارد و نیازی به نگهداری زیاد ندارد.

پیچ یا مارپیچ

در این نوع چیلرها، دنده های تراکمی مبرد به صورت مارپیچی هستند. این نوع نیز دوام و عمر طولانی دارد و صدای کمی تولید می کند. یکی از مزایای کمپرسورهای اسکرو در چیلرهای تراکمی قابلیت کنترل ظرفیت بالای آن است.

پیستون یا ضربه یا رفت و برگشتی

کمپرسورهای رفت و برگشتی هر دو عملیات مکش و تخلیه را به صورت یکجا انجام می دهند و مبرد را فشرده می کنند. این نوع کمپرسورها را می توان به عنوان عنصری برای مجموعه بزرگتر در نظر گرفت و با عوامل دیگر ترکیب کرد تا مجموعه ای قوی تر بسازد. قیمت کمپرسور رفت و برگشتی نسبت به سایر کمپرسورها کمتر است.

سانتریفیوژ یا سانتریفیوژ

همانطور که از نام آن مشخص است، این کمپرسور با چرخش با سرعت بالا و نیروی گریز از مرکز، مبرد را فشرده می کند. صدا و ارتعاش تولید شده در چیلرهای با این کمپرسور بسیار کمتر است و همچنین نگهداری از این نوع کمپرسور چیلرها راحت تر و کم هزینه تر است.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 1 =

خدمات اکستراکول