چیلر هوا خنک بخریم یا آب خنک؟

چیلر هوا خنک بخریم یا آب خنک؟

یکی از مسائل مهم مراکز تولیدی و شرکت هایی که قصد خرید چیلر را دارند، انتخاب بین خرید چیلر هوا خنک یا آب سرد است. در هنگام خرید چیلر باید اندازه محل نصب سیستم، مصرف انرژی، حضور پرسنل برای نگهداری آن، میزان سرمایش مورد نیاز و اینکه هم گرمایش و هم سرمایش در فضا مورد نظر است را در نظر بگیرید.

در سیستم های چیلر هوا خنک در واحدهای متراکم، دمای گاز مبرد با دمای بالا توسط هوای محیط کاهش می یابد، در حالی که در واحدهای چیلر آب سرد این کار توسط مبدل های پوسته ای و لوله ای انجام می شود. اگرچه هر دو سیستم چیلر دارای طیف وسیعی از کاربردها هستند، ترجیح آنها بسته به منطقه استفاده و بخش متفاوت است. به طور کلی چیلرهای هوا خنک نسبت به چیلرهای آب خنک کارایی کمتری دارند. با این حال، در برخی موارد، سیستم های خنک کننده هوا ترجیح داده می شوند.

هنگام انتخاب چیلر، مقایسه شرایط زیر و انتخاب بر اساس این ملاحظات مفید است.

در سیستم های چیلر هوای سرد، به ازای هر ۱ درجه سانتی گراد افزایش دمای هوای بیرون، ظرفیت تقریباً ۱ درصد کاهش می یابد. در حالی که توان جذب شده توسط کمپرسور تقریباً ۱٪ افزایش می یابد.
برای کسانی که می گویند کدام مدل چیلر را بخرند، ظرفیت با افزایش ارتفاع در گروه های هوای خنک کاهش می یابد. بنابراین ارتفاع شهر یا محل نصب چیلر را در نظر بگیرید.
کمپرسورهای سیستم‌های چیلر آب سرد تقریباً ۱۷ تا ۳۷ درصد کمتر از کمپرسورهای گروه‌های خنک‌کننده با هوا مصرف می‌کنند.
مدل‌های چیلر آب سرد ۱۷ تا ۳۰ درصد انرژی کمتری نسبت به مدل‌های هوای خنک مصرف می‌کنند، حتی اگر تمام پمپ‌ها و فن‌های برجی در آن گنجانده شوند.
مقادیر COP گروه های آب سرد در مدل های چیلر هوای خنک ۳۰ تا ۶۰ درصد (گاهی بیشتر) بهتر است.
فشار کندانسور در سیستم های چیلر آب سرد ۲۵ درصد کمتر از گروه های هوای سرد است.
هنگام انتخاب چیلر باید وزن ها را نیز در نظر گرفت. وزن سیستم های چیلر آب سرد ۲۲ تا ۳۵ درصد کمتر از گروه های هوای سرد است.
مناطق پیش بینی شده سیستم های آب سرد به طور متوسط ​​۷۰ درصد کمتر از گروه های هوای خنک است. اما برج به آن نیاز دارد.
هزینه سرمایه گذاری اولیه سیستم های چیلر آب خنک ۲۵ درصد کمتر از سیستم های چیلر هوا خنک است.
با افزایش ظرفیت چیلرها، چیلرهای آبی از نظر هزینه های عملیاتی و سرمایه گذاری اولیه بسیار مقرون به صرفه تر می شوند.

شما می توانید با در نظر گرفتن مزایا و معایب فوق به سوال خود پاسخ دهید که چیلر هوای خنک بخرید یا آب سرد. اگر همچنان سردرگم هستید و این سوال پیش می آید که کدام مدل چیلر را بخرید می توانید از مشاوران فروش چیلر در یخچال جام جم مشاوره بخواهید.

مطالب پیشنهاد: مطالعه چیلر صنعتی

چگونه یک چیلر هوای خنک انتخاب کنیم؟

فناوری چیلر هوای خنک از خنک کننده هوای طبیعی یا به کمک فن استفاده می کند. اگر جریان هوای طبیعی برای خنک کردن قطعه بدون افزایش سطح کافی نباشد، یک دستگاه تهویه مطبوع اضافه شده به قطعه با جذب گرما از قطعه، انتقال حرارت را افزایش داده و دمای قطعه را کاهش می دهد. در صورت نیاز به سرمایش بیشتر، با کمک فن اضافه شده، جریان هوا در کولر افزایش می یابد و گرمای بیشتری به هوا منتقل می شود. در حالی که تجهیزات خنک کننده به تجهیزات اضافی نیاز ندارند، سیستم های آب خنک کننده به تجهیزات اضافی نیاز دارند.

با این حال، اگرچه مصرف انرژی در واحد پایین است، اما کل مصرف انرژی در یک منطقه معین بیشتر از سیستم های چیلر آب سرد است. اگرچه مساحت سطح افزایش می یابد، اما با افزایش اندازه و وزن کولر گازی، فشار برگشتی در برابر هوای دمیده شده توسط فن افزایش می یابد. با بزرگتر شدن فن ها، خود فن و قسمت های نصب کننده به عملکرد خنک کننده واکنش نشان می دهند.

چگونه یک چیلر آب سرد انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب چیلر آب سرد، به خاطر داشته باشید که نتیجه بهتری نسبت به هوای خنک دارد. از آنجایی که حجم سیال کمتری دارد، می تواند گرمای بیشتری را تحمل کند، کنترل دمای ثابت تری را ارائه می دهد و همه این کارها را بی صدا انجام می دهد. به دلیل چگالی کم برای سیستم های خنک کننده چیلر، هوا می تواند دمای کمتری را در واحد وزن از نظر هدایت گرمایی تحمل کند.

به عنوان مثال: هنگام استفاده از هوا باید ۰.۵ متر مکعب هوا در دقیقه را از کولر عبور دهید تا دمای ۱۰۳ وات سیال را به ۱۰ درجه سانتیگراد افزایش دهید. وقتی مایع خنک کننده آب باشد، ۰.۱۴۴ لیتر آب در دقیقه برای عبور از کولر کافی خواهد بود.

کدام مدل چیلر را بخریم؟

همچنین باید معایب ارتفاع خنک کننده هوا را در نظر بگیرید. می‌توانید سیستم‌های چیلر آب خنک را انتخاب کنید زیرا با بالا رفتن از سطح دریا عملکرد یکسانی را نشان می‌دهند.

به خاطر داشته باشید که باید صدای آنها را در حین کار نیز مقایسه کنید. سیستم های چیلر آب خنک محیط های کاری راحت تری را با واحدهای تولید صدای کمتر فراهم می کنند. از آنجایی که پمپ سیرکولاسیون سیال بسیار کمی را به گردش در می آورد، صدای کمتری تولید می کند. فاصله پمپ سیرکولاسیون، رادیاتور و فن نیز باعث کاهش صدای کل می شود. به همین دلیل انتخاب مدل های چیلر آب خنک سود بیشتری خواهد داشت.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 9 =

خدمات اکستراکول