۶ نوع اصلی شیرهای انبساط

6 نوع اصلی شیرهای انبساط

دریچه های انبساط دستگاه هایی هستند که برای کنترل جریان مبرد در یک سیستم تبرید استفاده می شوند. آنها فشار را از مبرد مایع حذف می کنند تا امکان انبساط یا تغییر حالت از مایع به بخار در اواپراتور را فراهم کنند. شیرهای انبساط دو هدف را انجام می دهند: کنترل مقدار مبرد وارد شده به اواپراتور و حفظ اختلاف فشار بین کندانسور (سمت پرفشار) و اواپراتور (سمت کم فشار). در این مقاله، به بررسی انواع شیرهای انبساط می پردازد. ادامه مطلب را بخوانید و در مورد آنها بیشتر بدانید.

 ما می‌توانیم تمام اطلاعاتی را که برای انتخاب مناسب در مورد تجهیزات شیر ​​انبساط بر اساس درخواست یا نیازهای شما نیاز دارید، در اختیار شما قرار دهیم. ما مشتاق پاسخگویی به هرگونه سوال شما در مورد شیرهای انبساط هستیم.

انواع مختلف شیرهای انبساط چیست؟

انواع اصلی شیرهای انبساط به شرح زیر است.

  • شیرهای انبساط حرارتی (TEV)
  • شیرآلات دستی
  • لوله های مویرگی
  • شیرهای اتوماتیک
  • شیرهای انبساط الکترونیکی
  • شیرهای شناور
  • انواع شیرهای انبساط

۱. شیر انبساط حرارتی

شیر انبساط حرارتی یا شیر انبساط ترموستاتیک (اغلب به اختصار TEV، TXV، یا شیر TX) دستگاهی است که میزان مبرد آزاد شده در اواپراتور را کنترل می کند و برای تنظیم گرمای فوق العاده بخار خروجی از اواپراتور در نظر گرفته شده است. اگرچه اغلب به عنوان یک شیر ترموستاتیک توصیف می شود، یک شیر انبساط دما را تنظیم نمی کند. دمای اواپراتور با فشار تبخیر تغییر می کند.

این نوع از شیرهای انبساط به دلیل سادگی و در دسترس بودن و حساسیت و دقت نسبتاً خوب در تنظیم، محبوبیت بالایی دارند. انتخاب بزرگ اندازه‌های شیر انبساط و شارژ لامپ به این معنی است که ظرفیت و محدوده دما بسیار خوب است. نقطه ضعف TEV ها نیاز به سوپر گرمای نسبتاً زیاد است که ناحیه انتقال حرارت را از فرآیند تبخیر می دزدد.

مطالب پیشنهادی: شیر انبساط چسست؟

انواع شیرهای انبساط

 با تنظیم جریان جرم مبرد در پاسخ به بار اواپراتور، سطح پایداری از گرمایش را در داخل اواپراتور تحت هر شرایطی حفظ کند. این امر توسط غشایی در داخل محفظه شیر به دست می آید که دمای قبل و بعد از اواپراتور را مقایسه می کند. برای اینکه بتوان فشارهای قبل و بعد از اواپراتور را مقایسه کرد، باید با دستگاه دیگری، یک لامپ ترکیب شود. تفاوت فشار بین فشار اشباع تبخیر و فشار لامپ در یک غشای داخل سر شیر متعادل می شود. حرکت غشا موقعیت یک سوزن و در نتیجه جریان جرم مبرد وارد اواپراتور را کنترل می کند.

۲. شیرهای دستی

این نوع از شیرهای انبساط، شیرهای سوزنی دستی هستند. موقعیت سوزن ثابت است و جریان جرم از طریق آن به اختلاف فشار در سراسر شیر بستگی دارد. شیر انبساط دستی معمولاً به عنوان یک شیر اطمینان مکمل نصب شده در یک خط بای پس استفاده می شود. همچنین معمولاً برای کنترل سرعت جریان از طریق خطوط تخلیه روغن استفاده می شود. شیر انبساط دستی غیرقابل تنظیم است و نباید به عنوان شیر انبساط با اواپراتور استفاده شود، زیرا هر گونه تغییر در شرایط عملیاتی فوراً فرآیند تبخیر در مبدل حرارتی صفحه ای با واکنش سریع را تغییر می دهد. تنظیم جریان به صورت دستی نیاز به تنظیم فوری دارد که عملاً امکان پذیر نیست

این نوع شیرهای انبساط دارای مضرات عدم پاسخگویی به تغییرات بار یا دمای آب دریا هستند و باید مرتباً تنظیم شوند. خود سوپاپ یک شیر سوزنی پیچ دار است که ابعاد آن را به خوبی تنظیم می کند.

۳. لوله های مویرگی

لوله مویرگی یک لوله مسی بلند و پیچیده با دهانه کوچکی است که مبرد مایع با فشار بالا را از کندانسور دریافت می کند. این دهانه کوچک فشار زیاد را در یک طرف لوله و فشار کم را در طرف مقابل نگه می دارد. اصطکاک از دیواره های لوله به سرعت فشار مبردی را که از آن عبور می کند کاهش می دهد.

لوله مویرگی (مرجع: electricalworkbook.com)

روی خط مکش نصب می شود. گاهی اوقات یک فیلتر خشک کن قبل از لوله نصب می شود تا کثیفی یا رطوبت را از مبرد پاک کند. این دستگاه ساده است و هیچ قطعه متحرکی ندارد و عمر طولانی تری دارد. برای استفاده از این دستگاه باید میزان مبرد موجود در سیستم در سطح کارخانه به درستی کالیبره شود.

۴. شیرهای اتوماتیک

شیر انبساط خودکار جریان مبرد را از خط مایع به اواپراتور با استفاده از دیافراگم فشار وارد تنظیم می کند. فشار ثابتی را در اواپراتور حفظ می کند. این نوع شیرهای انبساط شامل یک سوزن با یک نشیمنگاه و یک دم فشاری یا دیافراگم با فنر پیچشی با قابلیت تنظیم است. با استفاده از فشار اواپراتور، عیب اصلی آنها راندمان نسبتا ضعیف آنها در مقایسه با انواع دیگر است.

انواع شیرهای انبساط

نمودار شماتیک یک شیر انبساط خودکار (مرجع: pinterest.com )

فشار ثابت در اواپراتور همچنین نیازمند نرخ ثابتی از تبخیر است که به نوبه خود مستلزم دریفتگی شدید مایع است. همچنین خطر بازگشت مایع به کمپرسور زمانی که بار به زیر سطح معینی می‌رسد وجود دارد.

اشکال این است که در صورت نوسان بار کارآمد نیست، بنابراین این نوع در تهویه مطبوع مناسب نیست زیرا بار در طول کار آن نوسان زیادی دارد. این عمدتاً در تجهیزات کوچک با بارهای ثابت مانند کابینت های ذخیره سازی خانگی و فریزرها استفاده می شود.

۵. شیرهای انبساط الکترونیکی

شیر انبساط الکترونیکی با طراحی بسیار پیچیده تری کار می کند. این نوع از شیرهای انبساط ، جریان مبرد ورودی به اواپراتور انبساط مستقیم را کنترل می کنند. آنها این کار را در پاسخ به سیگنال هایی که توسط یک کنترل کننده الکترونیکی به آنها ارسال می شود، انجام می دهند. برای باز و بسته کردن دریچه شیر از یک موتور کوچک استفاده می شود که به آن استپ یا استپر موتور می گویند. استپ موتورها به طور مداوم نمی چرخند. آنها توسط یک کنترل کننده الکترونیکی کنترل می شوند و به ازای هر سیگنالی که توسط کنترل کننده الکترونیکی به آنها ارسال می شود، کسری از چرخش را می چرخانند. موتور پله ای توسط یک قطار دنده به حرکت در می آید که یک پین را در درگاهی قرار می دهد که مبرد در آن جریان دارد.

انواع شیرهای انبساط

مقایسه بین شیرهای انبساط حرارتی و الکترونیکی (مرجع: no.pinterest.com )

۶. شیرهای شناور

شیر شناور توسط یک شناور غوطه ور در مبرد مایع کار می کند. هر دو شناور با سمت پایین و شناور جانبی بالا دستگاه هایی هستند که برای کنترل جریان مبرد مایع استفاده می شوند. دریچه شناور پایین به حفظ سطح ثابت مبرد مایع در اواپراتور کمک می کند. وقتی مایعی در اواپراتور نباشد باز می شود و وقتی مایع در اواپراتور باشد بسته می شود.

شیر شناور سمت بالا در سمت پرفشار سیستم قرار دارد که سطح ثابتی از مبرد را در کندانسور حفظ می کند. هنگامی که کمپرسور کار می کند، مبرد متراکم شده به محفظه شناور جریان می یابد و دریچه را باز می کند.

این باعث می شود که مبرد به اواپراتور جایی که در آن ذخیره می شود جریان یابد. با پایین آمدن سطح مایع در محفظه شناور، دهانه شیر بسته می شود، بنابراین از جریان مایع به اواپراتور جلوگیری می کند.

بنابراین این تنها چیزی است که باید در مورد انواع مختلف شیرهای انبساط بدانید. اگر از این مقاله در لینکیپ لذت بردید و می خواهید نوع تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید، آن را در بخش نظرات بگذارید. آیا سوالی وجود دارد که بتوانیم به شما کمک کنیم؟

وظیفه شیر انبساط چیست؟

در بالادست اواپراتور، شیر انبساط برای کاهش فشار سیال مبرد قرار گرفته است. در نتیجه افت فشار، سیال خنک می شود و سپس در اواپراتور اسپری می شود. یک شیر انبساط همیشه به یک اواپراتور متصل است.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × یک =

خدمات اکستراکول