آیس بانک

آیس بانک یک سیستم ذخیره انرژی می باشد. آیس بانک مخزن های بزرگی هستند که عایق شده اند که این آب در عایق قرار گرفته است. آیس بانک همانند یک باتری عمل میکند. آیس بانک برای صرفه جویی مصرف برق در کنار چیلر و سیستم های مبرد مورد استفاده قرار میگیره. طراحی آیس بانک به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی در مقابل چیلر و سردخانه می باشد.

سردخانه و چیلر انرژی بسیار زیادی را مصرف میکرد که با تولید آیس بانک و مصرف انرژی  پایین تر مورد استقبال قرار گرفت. آیس بانک ها تاثیر مثبتی بر روی محیط زیست دارند با نحوه عملکردی که در خنک سازی محیط دارند. آیس بانک ها در صنایع لبنیات مورد توجه قرار گرفته اند. استفاده از آیس بانک ها روز به روز در حال افزایش است زیرا آیس بانک برای کاهش مصرف انرژی مورد استفاده قرار میگیرد.

به بیان دیگر سیستم ذخیزه سازی انرژی برودتی است که مکانیزمی است نسبتا جدید که برای بهینه سازی مصرف انرژی در کنار چیلر تراکمی مورد استفاده قرار میگیرد. آیس بانک نوع سیستم ذخیره سازی گرما در دمای پایین به حساب می آید. در پروژه های تهویه مطبوع از آیس بانک برای کاهش هزینه های تامین مصرف برق استفاده می شود.

در این مقاله به صورت کلی به بررسی آیس بانک و تمام ویژگی و عملکردهای آیس بانک می پردازیم. برای سفارش آیس بانک حتما مقاله را به صورت کامل بخوانید تا اطلاعات جامع و صحیحی در این زمینه داشته باشید.

آیس بانک چیست؟

در آیس بانک از کمترین قطعات مکانیکی استفاده می شود. تمام قطعات آیس بانک به صورت ثابت می باشد. از آیس بانک میتوان در کنار تجهیزات برودتی استفاده کرد. اگر آیس بانک در کنار تجهیزات برودتی قرار ندهید در کنار چیلر یا سردخانه مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع آیس بانک

 1. بر اساس نحوۀ ذوب شدن یخ موجود در آیس بانک

این نوع آیس بانک در زمان اوج مصرف به وسیله یخ هایی که ذخیره میکند بار برودتی ساختمان را به وسیله این یخ ها جذب می شود.

 1. بر اساس نحوۀ ذخیره سازی یخ (سیکل کاری)

از نوع آیس بانک در مواردی استفاده می شود که ساعت بار برودتی کوتاه باشد.

در این نوع آیس بانک بخشی از بار برودتی را برعهده دارد و مابقی بر عهده چیلر می باشد. که در این مدل آیس بانک نوعی حمایت کننده برای چیلر می باشد.

فرم در خواست مشاوره

  عملکرد آیس بانک

  پس از بررسی آیس بانک و انواع آیس بانک به بررسی عملکرد آیس بانک پرداخته. هدف اصلی از بکارگیری آیس بانک در پروژه های تهویه مطبوع، کاهش هزینه های تأمین و مصرف برق می باشد.

   اما، سؤال اینجاست که مگر برای تولید یخ در آیس بانک از خود چیلر استفاده نمی شود. پس چطور میزان برق مورد نیاز و نیز هزینه های برق مصرفی در سیستم دخیره سازی یخ کاهش می یابد؟

  پیش از این نیز توضیح داده شد که تعرفۀ برق در ساعات کم مصرف (شب تا صبح) بمراتب کمتر از طول روز است. از حدود ساعت ۶ بعد از ظهر به بعد، بار برودتی به شدت کاهش یافته و در ساعات ۱۲ شب تا ۶ صبح تقریباً بار برودتی صفر است. ساعاتی که مصرف برقِ شبکۀ شهری حداقل بوده و بهمین علت تعرفۀ برق بین ۲ تا ۵ برابر ارزانتر است.

  تولید یخ در آیس بانک درست در همین ساعات اتفاق می افتد. بنابراین ما با هزینۀ بسیار کمتری یخ را تولید کرده و از انرژی برودتی آن در طول روز (بخصوص ساعات اوج بار برودتی) که هزینۀ مصرف برق به مراتب بیشتر است، استفاده می کنیم.

  نحوه کار آیس بانک

  کار آیس بانک به این صورت می باشد که در ساعت های شبانه مخزن آب را به یخ تبدیل میکند. برای خنک کردن محیط نیز از همین یخ داخل مخزن استفاده میکند. آیس بانک مانند یک باتری عمل میکند و انرژی سرمایشی را در خود ذخیره میکند در ساعت کم مصرف و در زمان نیاز به خنک سازی محیط از این ذخیره انرژی استفاده میکنند.

  کاربرد آیس بانک

  در صنایع مختلف از آیس بانک استفاده میشود از جمله صنایع غذایی، لبنیاتی، آشامیدنی، تولید آبمیوه و کنسانتره جهت پاستوریزه کردن محصولات در دمای پایین و صنایع دارویی، شیمیایی و سردخانه و نیز تهویه ساختمان های بزرگ تجاری (به خاطر کاهش مصرف برق در پیک بار) بوده و کمتر به عنوان سیستم تهویه ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

  • صنایع غذایی و آشامیدنی
  • تولید و پرورش قارچ
  • فرآوری محصولات لبنی و شیر
  • کارخانجات و کارگاه های تولید شیرینی
  • سیستم های انبارداری و سردخانه ای مدرن
  • تولید مواد پلاستیکی
  • تولید دستکش های طبی و صنعتی
  • سیستم های برودتی و تهویه مطبوع در سطح گسترده

  مزیت آیس بانک

  • ذخیره چشمگیر انرژی حرارتی
  • کاهش مصرف انرژی در اوج مصرف روزانه
  • ابعاد کوچک و در نتیجه عدم اشغال فضای زیاد
  • سرویس و تعمیر ارزانتر
  • دوست دار محیط زیست
  • کاهش هزینه خرید تجهیزات اولیه
  • کاهش حجم مبرد
  • کاهش فشار به شبکه برق کشور
  • کاهش دمای آب رفت چیلر
  • مصرف کمتر انرژی الکتریکی

  معایب آیس بانک

  • نیاز به فضای بزرگ برای نصب
  • نیاز به تکنسین نگهدار آموزش دیده دارد.
  • رسوب آب در سیستم وجود دارد.
  • برای ایجاد یخ دمای آب خروجی از قسمت اواپراتور چیلر آیس بانک زیر صفر باشد.

  تفاوت آیس بانک و چیلر

  آیس بانک در مقابل چیلر انرژی کمتری را مصرف میکند. چیلر زمانی که به سرما نیاز داشته باشد روشن می شود و این باعث مصرف بالای انرژی در چیلر می باشد. هر دو به عنوان دستگاه های خنک کننده مورد استفاده قرار میگیرد.

  تجهیزات اصلی دستگاه آیس بانک

  ۱ . حسگر تشخیص ضخامت یخ تشکیل شده روی لوله ها (کویل)

  ۲ . مخزن دربرگیرنده کویل ها از جنس ورق فولاد ضد زنگ

  ۳ . عایق کاری دیواره های مخزن با عایق های پلی یورتان

  ۴ . اواپراتور لوله ای مارپیچی از جنس مس برای مبردهای فریونی (یا فولادی برای مبردهای آمونیاکی)

  ۵ . پمپ و لوله های ورود و خروج آب

  ۶ . سیستم کنترلر دستگاه

  ۷ . سیستم تغذیه هوا و توزیع هوا و آب

  ۸ . تجهیزات سیکل تبرید از جمله کمپرسور ، آکومولاتور ، کندانسور ، فن ، شیر انبساط و … به طور مستقل یا به همراه چیلر

  طراحی و فروش انواع آیس بانک

  گاز مبرد به سمت کویل اواپراتور مخزن ice bank هدایت شده، سبب تشکیل یخ در اطراف لوله های کویل اواپراتور می شود. در اطراف کویل اواپراتور، لازم است از حسگرهایی استفاده شود که نسبت به ضخامت یخ حساس باشند. به شکلی که وقتی ضخامت یخ به میزان مورد نظر رسید، جریان سیال مبرد را قطع کند. همچنین برای بهبود انتقال حرارت در سرتاسر مخزن آیس بانک از یک یا چند همزن آجیتاتور استفاده می شود.

  برای عملکرد آیس بانک مخزن آن را پایین در نزدیک سطح زمین یا داخل زمین نصب میکنند. طراحی و نصب آیس بانک بسیار مهم است زیرا این مسئله در عملکرد آن نیز تاثیر می گذارد. برای طراحی و ساخت آیس می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید. کار طراحی و  ساخت آیس بانک را به افراد خبره در این زمینه بسپارید.

  شرکت مهندسی اکستراکول بزرگترین شرکت در جهت تولید تجهیزات برودتی می باشد. این شرکت انواع آیس بانک با بالاترین کیفیت و پایین ترین قیمت را تولید می کند.

  در صورت نیاز به مشاوره می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید:

  ۰۹۱۲۲۰۱۰۰۱۸ / ۰۲۱.۲۶۶۵۴۵۲۸

  آیس بانک

  آیس بانک (Ice bank) یا به عبارتی سیستم ذخیره سازی انرژی برودتیِ یخ، مکانیزمی است نسبتاً جدید به منظور بهینه سازی مصرف انرژی که در تهویه مطبوع و برودت صنعتی، در کنار چیلر تراکمی به منظور کاهش مصرف برق مورد بهره برداری قرار می گیرد. همچنین این سیستم، مشخصاً در صنایع غذایی بخصوص صنعت لبنیات نیز بسیار پرکاربرد بوده و در فرایند های مختلفِ تولید محصولات لبنی مورد استفاده قرار می گیرد.

  جهت دریافت مشاوره طراحی و ساخت آیس بانک می‌توانید با شماره‌ زیر با تماس بگیرید. 

  آیس بانک صنعتی

  با افزایش میانگین دما و ایجاد تقاضای بیشتر در کشورهای در حال توسعه، تهویه مطبوع به بزرگترین مصرف کننده انرژی خانگی در جهان تبدیل می شود. تهویه مطبوع در ساعات اوج مصرف برق نیاز دارد، زمانی که برق بیشترین تقاضا و گرانترین را دارد. در عین حال تولید انرژی تجدید پذیر در حال افزایش است و قابلیت پیش بینی کمتری را در شبکه های قدرت ایجاد می کند که باعث افزایش ظرفیت سیستم می شود. آیس بانک صنعتی بیش از یک دهه است که در ژاپن برای رفع نیازهای انرژی برای خنک کردن ساختمان‌های تجاری استفاده می‌شود، اکنون زمان مناسبی برای گنجاندن آن در ساختمان‌های جدید خانگی و تجاری است. در دسامبر ۲۰۱۶، مؤسسه انرژی هلند گزارشی در این باره منتشر کرد که پیگیری پرونده های تجاری بیشتر و مواد بیشتر را توصیه کرد.

  آیس بانک صنعتی

  با افزایش میانگین دما و ایجاد تقاضای بیشتر در کشورهای در حال توسعه، تهویه مطبوع به بزرگترین مصرف کننده انرژی خانگی در جهان تبدیل می شود. تهویه مطبوع در ساعات اوج مصرف برق نیاز دارد، زمانی که برق بیشترین تقاضا و گرانترین را دارد. در عین حال تولید انرژی تجدید پذیر در حال افزایش است و قابلیت پیش بینی کمتری را در شبکه های قدرت ایجاد می کند که باعث افزایش ظرفیت سیستم می شود. آیس بانک صنعتی بیش از یک دهه است که در ژاپن برای رفع نیازهای انرژی برای خنک کردن ساختمان‌های تجاری استفاده می‌شود، اکنون زمان مناسبی برای گنجاندن آن در ساختمان‌های جدید خانگی و تجاری است. در دسامبر ۲۰۱۶، مؤسسه انرژی هلند گزارشی در این باره منتشر کرد که پیگیری پرونده های تجاری بیشتر و مواد بیشتر را توصیه کرد.

  آیس بانک تهویه مطبوع

  آیس بانک تهویه مطبوع و برودت صنعتی یکی از چالش های موجود، میزان مصرف برق چیلرهای تراکمی است، اعم از چیلر تراکمی هوا خنک، چیلر تراکمی آب خنک و یا حتی مینی چیلرها. کمپرسور موجود در سیکل تبرید تراکمیِ این دستگاه ها، بیشترین سهم برق مصرفی را دارد.

  به طور گسترده در صنایع غذایی، تهویه مطبوع و در بسیاری از سیستم های تبرید صنعتی دیگر برای بیش از ۵۰ سال استفاده می شود. اصل عملکرد آن بر اساس تولید و ذخیره سازی ظرفیت خنک کننده در زمان نیازهای انرژی خارج از پیک است.

  این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟
  [کل: ۱ میانگین: ۵]

  ۴ دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سه + 10 =