خط مایع صنعتی

اکسپنشن ولو

فیلتر درایر

سایت گلاس

شیر برقی

شیر دستی

لوله و اتصالات مسی

عایق

اکومولاتور

مایع شکن

کنترلر های اند لو

اویل پرشر

گیج

فیلتر درایر و عینک دید

وقت آن رسیده است که توجه خود را به یک جفت اتصالات استاندارد در خطوط مایع معطوف کنیم: فیلتر درایر و سایت گلس. اهمیت این دو مؤلفه اغلب (و به طور غیرقابل قبول) دست کم گرفته می شود. فیلتر درایر و سایت گلس از سیستم تبرید محافظت می کند و نشانه مهمی از هرگونه مشکل مربوط به مبرد، رطوبت یا آلودگی در سیستم است.

فیلتر درایر- عملکرد کلی

فیلتر درایر ها معمولاً در خط مایع یک سیستم تبرید با انبساط خشک نصب می شوند، جایی که عملکرد دوگانه دارند. اول، آلودگی ذرات درشت و براده های مس را به دام می اندازند، و دوم، هر گونه رطوبت موجود در سیستم را جذب می کنند. برای این منظور، فیلتر درایر های مدرن مجهز به یک هسته خشک کن متشکل از یک غربال مولکولی ۱۰۰% برای عملکرد بهینه خشک کردن و فیلتر هستند. هر بار که سیستم تبرید باز می شود، فیلتر درایر باید تعویض شود.

ظرفیت خشک کردن

اگر به برگه اطلاعات فیلتر درایر نگاه کنید، همیشه عبارت “ظرفیت خشک کردن” را مشاهده خواهید کرد. این مقدار مبرد را مشخص می‌کند که می‌تواند توسط فیلتر درایر با نوع خاصی از مبرد در یک دمای خاص، بر اساس غلظت رطوبت معین در مبرد قبل و بعد از فرآیند خشک‌کردن، خشک شود.

به عنوان مثال، یک فیلتر درایر DML 53 می تواند غلظت رطوبت را در ۸.۵ کیلوگرم مبرد R134a از ۱۰۵۰ ppm به ۷۵ ppm در ۲۴ درجه سانتی گراد کاهش دهد. در اینجا «ppm» مخفف «قسمت در میلیون» است و به تعداد مولکول‌های آب (H2O) در مبرد نسبت به تعداد مولکول‌های مبرد اشاره دارد.

اگر شارژ مبرد سیستم برنامه ریزی شده هنوز مشخص نشده باشد، می توان یک فیلتر درایر مناسب را بر اساس ظرفیت مایع انتخاب کرد. ظرفیت مایع به ظرفیت خنک کنندگی بر حسب کیلووات اشاره دارد که فیلتر درایر در خط مایع نصب می شود.

نکته کاربردی:

مهندسان سیستم های تبرید به سادگی می توانند فرض کنند که مقادیر ppm مشخص شده در برگه های داده/بروشورهای فنی قبل و بعد از خشک شدن واقعی هستند و برای اهداف عملی آنها فقط باید بر روی نوع مبرد و شارژ مبرد سیستم تمرکز کنند. منبع

شیر برقی – نحوه کار آنها

شیر برقی یک شیر کنترل شده الکتریکی است. این شیر دارای یک سلونوئید است که یک سیم پیچ الکتریکی با یک هسته فرومغناطیسی متحرک (پیستون) در مرکز آن است. در حالت استراحت، پیستون یک روزنه کوچک را می بندد. جریان الکتریکی از طریق سیم پیچ یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند. میدان مغناطیسی یک نیروی رو به بالا به پیستون که دهانه را باز می کند وارد می کند. این اصل اساسی است که برای باز و بسته کردن شیرهای برقی استفاده می شود.

نکات شیر ​​برقی سریع:

  • فقط برای مایعات و گازهای تمیز استفاده می شود.
  • شیرهای غیرمستقیم برای عملکرد نیاز به اختلاف فشار دارند.
  • برای بستن، باز کردن، دوز کردن، توزیع یا مخلوط کردن رسانه با ۲ یا بیشتر ورودی/خروجی استفاده می شود.
  • گزینه هایی برای لغو دستی، ATEX، تایید گاز، جداسازی رسانه و موارد دیگر.
  • رایج در سیستم های گرمایش، هوای فشرده، وکیوم، آبیاری، کارواش و غیره.
شیر برقی چگونه کار می کند؟
شکل ۱

شیر برقی چگونه کار می کند؟

اجزای یک شیر برقی؛ سیم پیچ (A)؛ آرماتور (B)؛ حلقه سایه (C)؛ فنر (D)؛ پیستون (E)؛ مهر و موم (F)؛ بدنه سوپاپ (G)
شکل ۱: اجزای یک شیر برقی. سیم پیچ (A)؛ آرماتور (B)؛ حلقه سایه (C)؛ فنر (D)؛ پیستون (E)؛ مهر و موم (F)؛ بدنه سوپاپ (G)

شیر برقی از دو جزء اصلی تشکیل شده است: یک شیر برقی و یک بدنه شیر (G). شکل ۱ اجزاء را نشان می دهد. یک سلونوئید دارای یک سیم پیچ القایی الکترومغناطیسی (A) در اطراف یک هسته آهنی در مرکز به نام پیستون (E) است. در حالت استراحت، می تواند به طور معمول باز (NO) یا به طور معمول بسته باشد(NC). در حالت بدون انرژی، یک شیر معمولاً باز باز است و یک شیر معمولاً بسته بسته است. هنگامی که جریان از طریق شیر برقی عبور می کند، سیم پیچ انرژی می گیرد و یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند.

این یک جاذبه مغناطیسی با پیستون ایجاد می کند، آن را حرکت می دهد و بر نیروی فنر (D) غلبه می کند. اگر دریچه به طور معمول بسته باشد، پیستون بلند می شود تا مهر و موم (F) دهانه را باز کند و اجازه دهد تا رسانه از طریق شیر جریان یابد. اگر دریچه به طور معمول باز باشد، پیستون به سمت پایین حرکت می کند به طوری که مهر و موم (F) دهانه را مسدود می کند و جریان رسانه را از طریق شیر متوقف می کند. حلقه سایه (C) از لرزش و زمزمه در کویل های AC جلوگیری می کند.

شیرهای برقی در طیف وسیعی از کاربردها با فشارهای بالا یا پایین و دبی کم یا زیاد استفاده می شوند. این شیرهای برقی از اصول عملکرد متفاوتی استفاده می کنند که برای کاربرد بهینه هستند. سه مورد از مهمترین آنها در این مقاله توضیح داده شده است: بازیگری مستقیم ، بازیگری غیر مستقیم و عملیات نیمه مستقیم .

کاربرد ترمز – شیر دستی

برای اعمال ترمز تریلر می توانید از شیر دستی استفاده کنید. دریچه محافظ شیر اضطراری رله توسط هوای کاربردی کار می کنند.

بستن سوپاپ دستی، ترمزها را با بسته شدن هوای کاربردی آزاد می کند. فشار هوا در محفظه ها و خطوط تخلیه می شود، همچنین همانطور که در برنامه قبلی دریچه پایی توضیح داده شد.

سایت گلاس

یک شیشه دید، که به آن پنجره دید یا درگاه دید نیز می گویند، وسیله ای برای دیدن داخل یک مخزن یا مخزن فرآیند فراهم می کند. اپراتورها از شیشه دید برای بررسی بصری مراحل یک فرآیند، بازرسی محیط فرآیند و مشاهده سطوح مایع استفاده می کنند. ممکن است تکنولوژی پایینی به نظر برسد، اما شیشه دید یک جزء بسیار مهندسی شده است که برای سطوح خاصی از فشار، دما، مقاومت در برابر خوردگی، استرس حرارتی و ضربه طراحی شده است.

مونتاژ شیشه بینایی در مقابل پنجره شیشه ای دودی؟

دو نوع شیشه دید ظرف وجود دارد: یک دیسک شیشه ای معمولی که بین دو حلقه فلزی واشر قرار گرفته و شیشه ای که در حین ساخت به یک حلقه فلزی ذوب شده است. علاوه بر این، حلقه فلزی فشار ناشی از نصب را تحمل می کند، که اجازه می دهد پنجره شیشه ای دید را پس از برداشتن برای تمیز کردن به خدمت بازگرداند. عملی که برای دیسک های شیشه ای توصیه نمی شود.

یک مجموعه شیشه دید معمولی برای کاربردهای غیر بحرانی کم فشار مناسب است. شیشه های دید ذوب شده در کاربردهای حیاتی و با کارایی بالا توصیه می شود. شیشه معمولاً تحت کشش از بین می رود. با شیشه های دید ذوب شده، نیروی فشاری حلقه فلزی از نیروی کششی (یعنی فشار) بیشتر می شود و در نتیجه شیشه دید در برابر شکست بسیار مقاوم است. شیشه های دید فیوز شده دارای درجه بندی فشار بالا و حاشیه های ایمنی بالا هستند.

انتخاب پنجره دید مناسب

انتخاب پنجره دید مناسب برای به دست آوردن حداکثر سود از آن برای مدت طولانی ضروری است. بنابراین با توجه به نکات زیر تصمیم بگیرید:

حداکثر دمای مورد انتظار : تعیین دمای عملیاتی در سیستمی که در آن از پنجره دید استفاده می کنید ضروری است. دمای خیلی بالا یا خیلی پایین ممکن است بر عملکرد مواد پنجره دید تأثیر بگذارد. از این رو، بهتر است بسته به دمای مناسب برای متریال پنجره دید، تصمیم بگیرید. برخی از مواد با دمای عملیاتی زیر ۳۰۰ درجه فارنهایت بهترین عملکرد را دارند، در حالی که برخی دیگر می توانند به طور موثر حتی بالای ۵۰۰ درجه فارنهایت عمل کنند.

شوک حرارتی : هنگام تصمیم گیری در مورد پنجره دید برای تجهیزات، اطمینان حاصل کنید که تغییر دما در طول عمل را در نظر بگیرید. علاوه بر این، از آنجایی که بیشتر پنجره‌های دید دارای شیشه هستند، بررسی ضرایب انبساط حرارتی، هدایت حرارتی و دوام مواد شیشه‌ای ضروری است.

خوردگی و ساییدگی : اگر از پنجره های دید در ماشین هایی با مواد سوزاننده یا اسیدی استفاده می شود، شیشه پنجره ممکن است “کدر” شود و نتوانید به آنچه در داخل آن می گذرد توجه کنید. برای استفاده در چنین کاربردهایی، بهتر است پنجره های دید با شیشه مقاوم در برابر خوردگی خریداری کنید. همچنین، اگر شیشه دید در معرض عناصر خشن یا ساینده قرار گیرد، ممکن است فرسایش یابد و دید را مسدود کند. از این رو، اگر این فاکتور را در هنگام خرید یک پنجره دید نیز در نظر بگیرید، مفید خواهد بود.

اکومولاتور

آکومولاتور یک مخزن تحت فشار برای ذخیره فشار هیدرولیک در آن با استفاده از ماهیت تراکم پذیر و غیر قابل تراکم گاز نیتروژن است. بنابراین، می توان گفت که آکومولاتور عملکردی مشابه باتری الکتریکی قابل شارژ دارد.

در برق، انرژی الکتریکی در باتری ذخیره می شود. از طرف دیگر، در میدان هیدرولیک، انرژی سیال (فشار سیال) در یک انباشته ذخیره می شود و در صورت نیاز تخلیه می شود.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + هشت =