دستگاه اواپراتور صنعتی

اواپراتور آبی

اواپراتور هوایی

اواپراتورهای صنعتی

همانطور که از نام آن پیداست، اواپراتورها وسایلی هستند که باعث تبخیر یک ماده یا وارد شدن به حالت گازی آن می شوند. دسته محصولات تجهیزات برودتی هستند و به دلیل طیف گسترده ای از کاربردهای عملی، آنها را می توان در کاربردهای مختلفی یافت، از کشاورزی گرفته تا مدیریت زباله. برای نشان دادن تطبیق پذیری این دستگاه های ضروری، در زیر به طور مختصر برخی از رایج ترین کاربردها و کاربردهای آن ها را توضیح خواهیم داد.

اواپراتورهای مختلف تهویه مطبوع از جمله عمودی، محفظه ای و بدون قاب وجود دارد. یک کویل اواپراتور عمودی معمولاً در دستگاه های تهویه مطبوع عمودی استفاده می شود زیرا هوا به سمت بالا یا پایین به داخل سیستم جریان می یابد. این اواپراتورهای صنعتی سپس هوای پیش پردازش شده را با متراکم کردن گرما به آب تبدیل می کنند. پس از آن، آب را تخلیه می کند و دمای خانه شما را کاهش می دهد. کویل اواپراتور محفظه ای به صورت افقی در یک دستگاه تهویه مطبوع قرار می گیرد و با یک محفظه فلزی محصور می شود. این اواپراتور صنعتییک گزینه رایج هستند.

آنها به همان روش کویل های عمودی کار می کنند، اما شکل و اندازه آنها متفاوت است. در نهایت، کویل های اواپراتور بدون محفظه را می توان به صورت عمودی یا افقی نصب کرد و هیچ پوششی برای محافظت از سیم پیچ ها ندارند. این کویل ها سازگار و مناسب برای تهویه مطبوع منحصر به فرد هستند. با این حال، آنها ممکن است از متخصصان بخواهند که ساختار سیم پیچ را برای جا دادن دستگاه تغییر دهند، زیرا آنها پوشیده نیستند.

هنگام انتخاب اواپراتور صنعتی، عواملی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. آنها شامل نوع تهویه مطبوع، هزینه و کارایی هستند. نوع تهویه مطبوع مهم است زیرا شما نیاز به خرید اواپراتور صنعتی سازگار با دستگاه خود دارید. در غیر این صورت، آنها کار نمی کنند. هزینه سیم پیچ اواپراتور نیز یکی دیگر از ملاحظات مهم است. شما باید با توجه به نیاز جیب خود یکی را انتخاب کنید. با این حال، اگر هزینه بالایی دارد، می توانید به جای تعویض کویل ها، یک واحد تهویه مطبوع دیگر بخرید. در نهایت، این سیم پیچ ها باید به طور موثر کار کنند.

کاربرد متداول اواپراتورها

اواپراتورها به طور گسترده در بیشتر صنایعی که به عرضه ثابت مایعات یا مواد شیمیایی وابسته هستند، استفاده می شود. به عنوان مثال، سیستم‌های HVAC از کویل‌های تبخیرکننده برای تبخیر مواد شیمیایی خنک‌کننده فشرده استفاده می‌کنند و گرما را در این فرآیند از بین می‌برند. این سیستم ها همچنین از سیم پیچ های کندانسور برای تخلیه گرمای بیرون استفاده می کنند که کل فرآیند را بسیار موثرتر می کند.

اواپراتورهای بازیابی حرارت برای تبدیل آب دریا به آب تمیز در کارخانه های نمک زدایی استفاده می شوند. شرکت های آب و برق به دلیل سادگی و حداقل نیاز به انرژی، این تبخیر کننده ها را به راه حل های جایگزین ترجیح می دهند. نتیجه نهایی هزینه های عملیاتی کمتر است.

از اواپراتورها نیز در میادین نفتی برای جداسازی آب و ترکیبات مختلف دیگر از نفت خام استفاده می شود. اگرچه استفاده از آنها نسبت به انواع دیگر اواپراتورها دشوارتر است، اما با این وجود در بین شرکت های انرژی محبوب هستند زیرا می توانند هزینه های عملیاتی را در عین رعایت استانداردهای دستوری دولت کاهش دهند. از آنجایی که نسبتا جمع و جور هستند، می توان آنها را به راحتی به مکان های دیگر نیز حمل کرد.

صنایع غذایی از اواپراتورها برای دستیابی به قوام محصول استفاده می کند. قهوه نمونه ای است. همچنین از تبخیر برای تغلیظ مواد غذایی مایع مانند رشته فرنگی و تهیه شیر تغلیظ شده استفاده می شود که محصول فرآیندی است که آب را از شیر خارج می کند. به طور مشابه، شرکت های داروسازی از اواپراتورها برای حذف رطوبت اضافی از داروها استفاده می کنند و در نتیجه پایداری محصول را بهبود می بخشند.

 

کاربردهای رایج برای اواپراتورها

به دلیل کارایی، اواپراتورها برای مجموعه ای از کاربردهای صنعتی مناسب هستند. آنها به ویژه در صنایع تبدیلی رایج هستند. مواد غذایی و لبنیات مانند پوره گوجه فرنگی، شیر، عصاره های گیاهی، آب نارگیل و پروتئین های آب پنیر و شیر همگی با کمک تبخیر کننده ها پردازش می شوند. همین امر در مورد مواد شیمیایی مانند رنگ ها، نیترات آمونیوم، گلیسیرین، نیترات سدیم، رنگ ها و رنگدانه ها نیز صادق است.

اواپراتورها همچنین برای کاربردهای دمای بسیار پایین در صنایع غذایی و دارویی ایده آل هستند. اینها شامل تولید پلاسما، محصولات تخمیری، عصاره قهوه، آب میوه، داروهای حجیم، گلیسیرین، آب شیرین، عصاره مخمر، و هیدرولیز پروتئین است. آب پنیر، ژلاتین، عصاره مالت، گلوکز، فروکتوز، دکستروز، سوربیتول و مالتودکسترین همگی با تبخیر کننده ها تولید می شوند.

یکی دیگر از زمینه هایی که تبخیرکننده ها در آن به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند، مدیریت زباله است. ارائه دهندگان مدیریت پسماند برای تصفیه پساب ها یا فاضلاب کارخانه های مختلف، از جمله کارخانه های تقطیر، کارخانه های غلات، کشتارگاه ها، کارخانه های نساجی، راکتورهای شیمیایی و مخازن ذخیره سازی، به آنها متکی هستند.

اواپراتورها که برای کاربردهای مختلف طراحی شده اند، راه حلی همه کاره برای بسیاری از چالش های رایج صنعتی هستند.ما از تجربه و تخصص خود برای تولید اواپراتورهایی استفاده می کنیم که در هر کاربردی پیشرفت کنند. منبع

اواپراتور های آبی شل اند تیوب یا پسته و لوله اکستراکول

اواپراتور های آبی اکستراکول برای کاربری مختلف مانند تهویه مطبوع (چیلر)، یخچال های صنعتی و تجاری، صنایع سرد سازی دریایی، در خنک کاری روغن و میعانات گازی د صنایع نفت و گاز و پتروشیمی قابل طراحی و ساخت (به صورت کامپکت و انعطاف پذیر) میباشد.
اواپراتور ابی اکستراکول برای هر درخواست در هر اندازه به شکل سیلندری (استوانه ای) یا مکعبی بدون کوچکترین نشتی و کمترین پرت حرارتی، عملکرد و بازده بالایی را تضمین میکند.
اواپراتور های آبی اکستراکول در صنعت تبرید و تهویه مطبوع قابل انطباق و عملکرد با انواع شیر انبساط (اکسپنشن ولو) مکانیکی و الکتریکی در هر شرایط میباشد.
به موجب پخش همسان و دسترسی یکسان مبرد به تمام لوله ها یا همان تیوب ها، صفحه ها یا همان تیوب شیت ها دارای طراحی خاص و با دستگاه فرز سی ان سی با دقت یک صدم از جنس فولاد الیاژی ساخته شده است.
در داخل پوسته اواپراتور بفل (baffel) هایی به شکل منظم هندسی از جنس کامپوزیت با فاصله هایی مشخص بسته به قطر پوشته از یکدیگر قرار داده شده اک باعث ایجاد جریان منظم و هموژنیک سیال با سرعت یکنواخت بدون ایجاد آشفتگی از مابین لوله ها میشود و عملکرد انتقال حرارت را افزایش میدهد.
اواپاتور های ابی شا اند تیوب اکستراکول با افزایش چشمگیر COP کمپرسور در حالت فول لود و لود های پایین، شرایط برای رسیدن سیستم با بازده منطبق با استاندارد جهانی را فراهم کرده است.
لوله های اینرگرو با الگوی قرارگیری خاص برای بالابردن ضریب انتقال حرارت از جنس و ضخامت مناسب برای جلوگیری از اسیب و خوردگی انتخاب شده است.
اواپراتور های ابی بصورت تک مدار (دو گذر) یا چند مدار (دو یا چهار یا شش… گذر) ساخته میشود که در مدل یو (U) یک طف فلنج با قابلیت جدا شدن پوشته و لوله جهت تعمیر است و در مدل های دیگر دو طرف فلنج (یا همان تیوب شیت) غیر قابل تعمیر میباشد.
پوسته یا همان شل از جنس لوله های بدون درز مانیسمان یا لوله های استنلس استیل با توجه به نوع کاربری مبدل انتخاب میشود.در موارد انتخاب لوله مانیسمان با گالوانیزه گرم روکش دار میشود برای جلوگیری از زنگ زدن و اکسید شدن.
در کل اپشن های زیادی با توجه به موارد کاربری و تقاضای مشتری در ساخت مبدل های ابی شل اند تیوب وجود دارد که درخواست های شما در مجموعه اکستراکول قابل براورده شدن است.

طراحی سیستم اواپراتور

اواپراتورهای گردش اجباری

اواپراتورهای با گردش اجباری از نرخ بالایی از گردش مجدد در مبدل حرارتی و مخزن جداسازی استفاده می کنند. این نوع اواپراتور برای کاربردهایی با محلول های چسبناک یا محصولات رسوبی بالا (انباشته شدن رسوبات روی سطح انتقال حرارت که مانع از تبادل حرارت مناسب از دستگاه به فرآیند می شود) مناسب است.

سیالی که دوباره به گردش در می‌آید به طور مداوم بالاتر از فشار اشباع در جداکننده گرم می‌شود و به داخل ظرف می‌تابد و بخار فرآیند را تشکیل می‌دهد. اواپراتور با گردش اجباری معمولاً در طرح های کریستالایزر استفاده می شود .

اواپراتور با گردش اجباری در مقایسه با اواپراتور فیلم، طراحی قوی تری دارد. محدودیت ویسکوزیته برای طرح های تبخیر کننده فیلم وجود دارد که به دلیل خرابی فیلم است که باعث ایجاد لکه های خشک روی لوله های تبادل می شود. طراحی گردش اجباری بر محدودیت ویسکوزیته غلبه کرده و سطح بالایی از کنترل و پایداری و همچنین کاهش قابل توجه رسوب را فراهم می کند.

کریستالایزر با گردش اجباری

فلسفه طراحی اواپراتور با گردش اجباری نیز در چندین پیکربندی در کاربردهای کریستالایزر صنعتی استفاده می شود. طیف گسترده ای از مواد شیمیایی صنعتی و نمک های معدنی به سیستم های تبخیر متبلور قوی نیاز دارند.

سیال تغذیه به سیستم وارد می شود و دوباره به گردش در می آید و تا نقطه جوش گرم می شود. با گذشت زمان محصول به تدریج در سیستم متمرکز می شود تا زمانی که پارامترهای غلظت و اندازه کریستال مورد نیاز به دست آید.

اندازه کریستال تابعی از زمان اقامت (RT) مجاز با اندازه ظرف است. مطلوب است که یک پروتکل آزمایشی در مرحله طراحی برای تعیین RT بهینه مرتبط با اندازه کریستال مورد نظر اجرا شود.

بازده انرژی و پیکربندی اواپراتور

تبخیر فرآیندی پر انرژی است. در فرآیند طراحی، برای استفاده از طرحی که نه تنها برای سیال در حال پردازش مناسب است، بلکه برای حفظ انرژی نیز در نظر گرفته شود، باید به دقت توجه شود.

تبخیر با اثر چندگانه

کل وظیفه اواپراتور (مقدار آب یا حلال در حال حذف) را می توان به چندین اثر اواپراتور تفکیک کرد. تفکیک وظیفه با یک گرادیان فشار در کل اواپراتور ترکیب می شود تا امکان استفاده مجدد از انرژی در سیستم فراهم شود. شکل های زیر نحوه عملکرد مفهوم طراحی جلوه های چندگانه را نشان می دهد.

در اصل، صرفه جویی در بخار سیستم نسبت به مقدار اثرات استفاده شده در یک طراحی خطی است. بسته به محدودیت‌های فرآیند، طرح‌های جلوه‌های متعدد معمولاً به حدود ۷ افکت محدود می‌شوند.

فشرده سازی مجدد بخار حرارتی (TVR)

TVR را می توان بر روی یک اواپراتور تک اثر برای افزایش مصرف بخار یا در ارتباط با طراحی چند افکت برای افزایش بیشتر اقتصاد بخار سیستم استفاده کرد. TVR از بخار پرفشار همراه با بخار فرآیند برای هدایت فرآیند تبخیر استفاده می کند.

فشرده سازی مجدد بخار مکانیکی (MVR)

طرح های MVR از یک دستگاه فشرده سازی برای افزایش فشار بخار فرآیند و استفاده مجدد از آن به عنوان محیط گرمایش برای اواپراتور استفاده می کنند. دستگاه های مکانیکی معمولی مورد استفاده در طراحی MVR عبارتند از: فن های گریز از مرکز، کمپرسورها و دمنده ها. طرح های MVR از نظر تئوری می توانند کارایی ۱۰۰ اثر معادل یک طراحی اواپراتور چند اثر را ارائه دهند. هزینه برق برای به حرکت درآوردن فشرده سازی عاملی در مقایسه اثر معادل است.

انتخاب اواپراتور مناسب

با توجه به بسیاری از عوامل برای تجزیه و تحلیل، ممکن است انتخاب یک اواپراتور مناسب برای صنعت و کاربرد خاص خود بسیار دلهره آور به نظر برسد. اکستراکول اینجاست تا به شما کمک کند فرآیند انتخاب اواپراتور را از ابتدا تا انتها هدایت کنید. ما طیف گسترده ای از اواپراتورها، تجهیزات تقطیر صنعتی و تجهیزات شستشوی صنعتی را ارائه می دهیم.

اگر می‌خواهید درباره محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهیم بیشتر بدانید، امروز با ما تماس بگیرید تا قیمت را درخواست کنید.

  • ۰۹۱۲۲۰۱۰۰۱۸
  • ۰۲۱۲۶۶۵۴۵۲۸
این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =