گاز مبرد یا فریون

R22

R407

R404

R134

R410

تاریخچه فریون

هافردریک سوارتز اولین CFC ها را در دهه ۱۸۹۰ سنتز کرد. در اواخر دهه ۱۹۲۰، یک تیم تحقیقاتی توسط چارلز فرانکلین کترینگ در جنرال موتورز سرپرستی شد تا مبردهای خطرناکی مانند آمونیاک را جایگزین کند. توماس میدگلی جونیور رهبری گروه را بر عهده داشت. در سال ۱۹۲۸، این تیم سنتز CFC ها را افزایش داد و کاربرد، پایداری و غیرسمی بودن آنها را نشان داد. Kettering یک دستگاه خنک کننده را برای استفاده از گاز به ثبت رساند. او آن را به Frigidaire، یک شرکت تابعه کاملاً متعلق به جنرال موتورز، صادر کرد.

در سال ۱۹۳۰، جنرال موتورز و دو پونت شرکت Kinetic Chemicals را برای تولید فریون تشکیل دادند. محصول آنها دی کلرودی فلورومتان بود و “فریون-۱۲″، “R-12” یا “CFC-12” نام داشت. عدد بعد از R یک عدد کلاس مبرد است که توسط DuPont برای شناسایی هیدروکربن های هالوژنه منفرد و سایر مبردها علاوه بر هالوکربن ها به صورت سیستماتیک توسعه یافته است.استفاده از اکثر CFCها در حال حاضر توسط پروتکل مونترال در اوت ۱۹۸۷ ممنوع یا به شدت محدود شده است، زیرا آنها مسئول تخریب لایه ازن هستند. مارک‌های فریون حاوی هیدروفلوئوروکربن‌ها (HFC) جایگزین بسیاری از کاربردها شده‌اند، اما آنها نیز تحت کنترل شدید تحت پروتکل کیوتو هستند، زیرا آنها گازهای “اثر گلخانه‌ای” تلقی می‌شوند.

مبرد چیست؟

مبرد ماده یا مخلوطی است که برای تبرید استفاده می شود. معمولاً مایع است. ما می توانیم آنها را در چرخه های پمپ حرارتی و سیکل های تبرید استفاده کنیم. در این چرخه ها، مبرد از حالت مایع به گاز و بالعکس تغییر فاز می دهد. فلوئوروکربن ها در قرن بیستم به عنوان مبردهای کارآمد رایج شدند ، اما استفاده از آنها به دلیل اثرات مضر آن که از جمله تخریب لایه ازن است، ممنوع شد. ترکیبات رایجی که امروزه استفاده می کنیم آمونیاک ، دی اکسید گوگرد و پروپان (یا سایر هیدروکربن های غیر هالوژنه) هستند.

اگر بخواهیم از این ترکیبات در یخچال استفاده کنیم، باید خواص ترمودینامیکی مطلوبی داشته باشند: غیر خورنده، ایمن (عاری از سمیت و اشتعال)، بدون آسیب به لایه اوزون، عدم ایجاد تغییر آب و هوا و غیره. آمونیاک، دی اکسید کربن و … سایر مبردهایی که امروزه استفاده می کنیم برای لایه ازن مضر نیستند و کمترین پتانسیل گرمایش جهانی را دارند، بنابراین تغییرات آب و هوایی مضر کمتری دارند یا اصلاً مضر نیستند.

هنگام حذف مبردها، باید آنها را بازیافت کنیم تا آلاینده های موجود در آنها از بین برود. علاوه بر این، ما باید برخی از مبردها را به عنوان زباله های خطرناک حتی در هنگام بازیافت در نظر بگیریم.

فریون چیست؟

فریون یک گاز غیر قابل احتراق است که به عنوان مبرد در کاربردهای تهویه مطبوع استفاده می شود. این فریون بارها و بارها تحت یک فرآیند تبخیر قرار می گیرد تا به تولید هوای خنک کمک کند که می تواند در سراسر سیستم AC شما گردش کند. هنگامی که مردم به یک سیستم AC اشاره می کنند که نیاز به شارژ یا پر کردن مجدد دارد، آنها به سطوح فریون اشاره می کنند.

تفاوت بین فریون و مبرد چیست؟

فریون یک پیشرانه آئروسل، مبرد یا یک حلال آلی است که از یک یا چند گروه از کلروفلوئوروکربن ها و ترکیبات مرتبط تشکیل شده است در حالی که مبرد ماده یا مخلوطی است که برای تبرید استفاده می شود. تفاوت اصلی بین فریون و مبرد در این است که فریون یک نام تجاری است که به محصولات هالوکربنی اشاره دارد، در حالی که مبرد به ماده یا مخلوطی اطلاق می شود که در چرخه تبرید استفاده می شود. علاوه بر این، اعضای گروه فریون بیشتر ترکیبات هالوژنه هستند در حالی که مبردهایی که در حال حاضر استفاده می کنیم ترکیبات غیر هالوژنه هستند.

فریون به عنوان مبرد و پیشرانه آئروسل مفید است در حالی که مبردها در چرخه پمپ حرارتی و چرخه تبرید مفید هستند. نمونه‌هایی برای فریون شامل کلروفلوئوروکربن‌ها (CFC) و هیدروکلرو فلوئوروکربن‌ها (HCFCs) است در حالی که نمونه‌هایی برای مبردها آمونیاک، دی اکسید گوگرد، دی اکسید کربن و غیره هستند.

گاز مبرد یا فریون

ساختار گاز فریون

فریون ها در آب نامحلول هستند و بی اثری شیمیایی کلی آنها فوق العاده است. آنها در اسیدهای معدنی غلیظ داغ پایدار می مانند و تحت تأثیر سدیم مذاب قرار نمی گیرند . بنابراین، ساختار گاز فریون از پیوندهای جامد CF حاصل می شود که با افزایش نسبت کربن فلوئور کوتاه تر می شوند. بنابراین، طول پیوند CF 1.29 آنگستروم CH3F، ۱.۳۵۸ آنگستروم در CF2، و غیره است.

در استراتوسفر، فرئون ها با قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش از بین می روند. CCl2F2 (g) + اشعه uv ——> CF2Cl(g) + Cl(g) و اتم های کلر لایه ازن را از بین می برند. بیش از ۳۰۰ “گاز فریون” وجود دارد. برخی از آنها CFC هستند، برخی دیگر HCFC هستند و بسیاری از آنها کلر ندارند.بنابراین “Freon” یک نام تجاری است و معنای دیگری ندارد. اصطلاح صحیح “مبرد” است که می تواند شامل نیتروژن، پروپان، الکل و تعداد زیادی از گازهای دیگر باشد.

R22

R22 همان چیزی است که معمولاً به عنوان فریون شناخته می شود و برای دهه ها به عنوان مبرد سیستم تهویه مطبوع مرکزی استفاده می شود. با این حال، مانند R12، با آسیب های زیست محیطی مانند تخریب لایه ازن مرتبط است. در نتیجه، قانون هوای پاک در سال ۲۰۱۰ تصویب شد و متخصصان و سازندگان تعمیر کوره های مسکونی استفاده از آن را متوقف کردند. تا سال ۲۰۲۰ به طور کامل از بین خواهد رفت.

R410A

R410A (همچنین به عنوان Puron شناخته می شود) جایگزین R22 برای AC است. به دلیل کمبود کلر در مخلوط، آسیب کمتری برای محیط زیست دارد در حالی که همچنان همان ویژگی های خنک کننده R22 را حفظ می کند. سیستم‌هایی که روی Puron کار می‌کنند نیز کارآمدتر هستند، کیفیت هوای بهتری ارائه می‌دهند و راحتی و قابلیت اطمینان را افزایش می‌دهند. با این حال، نمی‌توان از آن در سیستم‌هایی که قبلاً روی R22 کار می‌کردند استفاده کرد، بنابراین احتمالاً به ارتقا یا جایگزینی نیاز خواهد بود.

چگونه تشخیص دهیم از کدام مبرد استفاده کنیم؟

یکی از راه‌هایی که می‌توانید تشخیص دهید کولر گازی شما به کدام مبرد نیاز دارد، بررسی برچسب یا صفحه بزرگ روی کمپرسور یا اواپراتور آن است که مبرد مورد نیاز را نشان می‌دهد. مهم است که این برچسب ها را قبل از تعویض مبرد بررسی کنید، زیرا قابل تعویض نیستند و استفاده از نوع نامناسب می تواند به سیستم شما آسیب برساند. از طرف دیگر، اگر خودتان برای تعویض آن مردد هستید، همیشه می توانید با متخصصی مانند سیستم گرمایش و تهویه مطبوع مطمئن تماس بگیرید تا این کار را برای شما انجام دهد.

پیشنهاد اکستراکول

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 2 =