سردخانه صنعتی

سردخانه صنعتی

امروز از سردخانه ها در امور مختلفی استفاده میکنند. همانطور که از نام سردخانه پیداست برای بالا نگه داشتن دما انواع مواد خوراکی و دارویی و … استفاده می شود. در گذشته های خیلی دور برای نگهداری غذا آن ها را زیر خاک دفن میکردنند و یا در سردابه نگه می داشتند که ابتدا از سردخانه در قرن نوزدهم میلادی استفاده کردند. سردخانه های ابتدایی مانند یخچال های کوچک بودنند که با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی سردخانه های صنعتی نیز پیشرفت کرد. امروز انواع سردخانه های صنعتی با ابعاد مختلف تجهیز می شوند که این سردخانه ها برخی قابل حمل و برخی غیر قابل حمل و ثابت میباشد. انواع سردخانه صنعتی برای نگهداری میوه، محصولات کشاورزی و مواد دارویی و … ساخته می شود.

از سردخانه با استاندارد های جهانی بهداشت برای بالا بردن طول عمر محصولات دارویی و غذایی و… و همچنین از بین نرفتن کیفیت محصولات از سردخانه صنعتی استفاده میشود.

در این مقاله به بررسی سردخانه صنعتی، انواع سردخانه و سوالات شما درباره ی سردخانه چیست و هزینه سردخانه می پردازیم.

سردخانه صنعتی چیست؟

در ابتدا به بررسی سردخانه و پیدایش سردخانه را بررسی کردیم، حال قصد داریم به سوال شما عزیزان که با عنوان “سردخانه چیست؟” می پردازیم.

به سوالات بسیاری از شما عزیزان درباره اینکه سردخانه چیست؟ پاسخ می دهیم. سردخانه محلی هستش که سرما ایجاد میکند و از موادی در آن نگهداری می شود که فاسدپذیر هستند. این مواد مانند: مواد غذایی، مواد پروتئینی، محصولات دارویی و کشاورزی هستند. انواع سردخانه ها تولید می شود که برخی از سردخانه قابل حمل هستند. سردخانه با نصب تجهیزاتی در کنار هم تولید می شود که سرما در اتاقکی ایجاد می شود. از گذشته نیز انسان ها برای نگهداری محصولات از سرما استفاده می کردنند.

سردخانه وظیفه خنک کردن محصولات را بر عهده دارد که از مهم ترین کاربرد آن میتوان به انبار کردن مواد دارویی، خوراکی و … اشاره کرد.

کار ساخت و طراحی سردخانه بسیار تخصصی می باشد و برای اینکار باید به متخصصین این حوزه مراجعه کرد.

معرفی انواع سردخانه

سردخانه صنعتی بالای صفر

کارایی سردخانه های بالای صفر برای نگه داری محصولات خوراکی و دارویی نمی باشد زیرا بافت این محصولات را ممکن است از بین ببرد و همچنین بر روی کیفیت این محصولات تاثیر بگذارد. این سردخانه ها دمایی بالا تر از صفر دارد.

از سردخانه های بالای صفر معمولا برای نگهداری موادی مثل میوه جات محصولات لبنی گل و گیاه و … اشاره کرد.  همچنین گاهی در صنایع تولیدی  نیاز به اتاقکی جهت منجدسازی تا دمای مشخصی وجود داشته باشد. که در این زمان باید به دنبال سردخانه بالای صفر باشید.

محدوده درجه این نوع سردخانه ها از ۱ تا ۱۵+ می باشد. که انتخاب محدوده دمایی سردخانه بسته به کارایی آن تنظیم می شود.

زمانی از سردخانه بالای صفر از دمای بالای استفاده می شود که بخواهید در مدت زمان کوتاهی محصول کشاوزی و میره و سبزی جات را نگه داری کنید. که حداکثر در مدت ۱۵ روز محصول نگه داری میشود.

در این سرخانه‌ها به طور معمول پروتکل مشخصی دارد و محصولات تحت شرایطی خاصی در سردخانه نگهداری می‌شوند. از جمله موادی که برای نگهداری آن ها از سردخانه‌های دما بالا کمک گرفته می‌شود می‌توان به محصولات لبنی، پروتئینی، دارویی، گل و گیاه و … اشاره کرد.

سردخانه صنعتی زیر صفر

یکی دیگر از انواع سردخانه ها سردخانه زیر صفر می باشد که در مقابل سردخانه بالای صفر قرار دارد و کاملا برعکس سردخانه های بالای صفر می باشد که به بررسی آن می پردازیم .

سردخانه صنعتی زیر صفر برای انجماد محصولات اعم از خوراکی، کشاورزی و … می باشد. که به صورت پیوسته در دمای تنظیم شده می ماند. این نوع سردخانه ها باعث افزایش ظرفیت سرمایشی می شود و محدوده دمایی این نوع سردخانه بین  ۵- تا ۴۵- می باشد. میانگین دمایی این نوع سردخانه ها بین ۱۲- تا ۲۳- می باسد.

فاکتورهای مورد نیاز جهت طراحی سردخانه صنعتی

نوع محصول مورد نگهداری
میزان ورود و خروج مقداره مشخصی از محصول در روز
محل نصب سردخانه (شرایط آب و هوایی منطقه)

مشخص بودن نوع خاصی از محصول برای هر سردخانه توصیه می‌شود چرا که هر ماده دارای شرایط نگهداری از نقطه نظر دما و رطوبت و همچنین شرایط بهداشتی (آسیب پذیرای و یا آلوده کننده بودن) با یکدیگر متفاوت بوده و عملا سردخانه های چند منظوره (در یک کابین) با مشکلات اساسی مواجه خواهد شد.
همچنین مقدار محصولی که بطور روزانه وارد سردخانه می‌شود یا از آن خارج میگردد و یا مقداری که بطور هفتگی یا ماهانه در آن نگهداری میشود چه بصورت یه قاعده منظم و چه نا منظم در دوره های کوتاه یا بلند زمانی همه اینها از جمله داده هایی هستند که باید بصورت دقیق حتی ذکر ترافیک فصلی در اختیار طراح سردخانه قرار گیرد.
شرایط آب و هوایی منطقه ای که قرار است سرد خانه در آن ساخته شود از دیگر فاکتور های است که در انتخاب تجهیزات سردخانه ای بسیار مهم بوده و می‌توان گفت تفاوت های قابل ملاحضه ای در طراحی به وجود می آورد چه در بحث طراحی یونیت ها چه در بحث متریال مورد استفاده در ساخت کابین سرد خانه.
در کناره موارد ذکر شده موضوعات از قبیل نوع دسترسی به محصول و نوع حمل و جابه جایی تعیین کننده طراحی فضای کابین و انتخاب ابعاد و نوع درب سردخانه هستند. همچنین نحوه چیدمان بار در قفسه یا پالت که بر اساس نوع محصول انتخاب میشود که در این مورد بحث جریان هوای سرد از اهمیت بالایی در چیدمان بار مورد توجه قرار می‌گیرد.

تبرید صنعتی تهویه مطبوع نیست. چه در مقیاس و چه در جزئیات جزئی فراتر از آن است. تبرید صنعتی را می توان به عنوان تجهیزات و لوازم جانبی پیش بینی شده برای حذف گرما از فرآیندها یا مواد در مقیاس بزرگ تعریف کرد و دما را به مقدار دلخواه کاهش داد. بسته به پارامترهای مختلف مانند مقیاس تولید، اختلاف دما، دقت یا دمای مورد انتظار، روش‌های متعددی برای اعمال تبرید صنعتی استفاده می‌شود. تبرید صنعتی از سال های اولیه قرن بیستم از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. از لحاظ تاریخی، صنایعی مانند مواد غذایی و آشامیدنی، داروسازی یا پتروشیمی، به لطف سیستم‌هایی که برای کاهش دمای محصولات یا فرآیندهایشان یا حفظ آنها در شرایط بهینه برای جلوگیری از مسائل ایمنی ، به پیشرفت‌های مهمی دست یافتند . در صنایعی که فرآیندهای زیستی در آن دخیل هستند، محصولات و فرآیندها باید در شرایط ایده آل ایجاد و ذخیره شوند تا حداکثر بازده در واکنش ها به دست آید یا از پوسیدگی محصولات جلوگیری شود. گاهی اوقات تبرید برای حفظ شرایط ایمن در فرآیند یا محصول ضروری است تا از حوادث یا واکنش های زنجیره ای جلوگیری شود، به عنوان مثال در ترکیبات با نقطه جوش پایین. علاوه بر این، خنک کنند هم ممکن است برای داشتن یک محیط مناسب برای کار افراد یا ماشین‌ها، مانند صنایعی که مقادیر زیادی گرما تولید می‌شود یا برای تجهیزاتی که نیاز به دفع گرمای تولید شده دارند، استفاده شود.

فرم در خواست مشاوره

  طراحی و ساخت سردخانه صنعتی

  سردخانه نیز مانند دیگر سیستم های سرمایشی از سیکل تبرید تراکمی استفاده میکند. از یک سیال مبرد کمک میگیرد. سیال مبرد می توان از ترکیبات فریونی یا آومنیاک باشد.

  نحوه کار سردخانه به این صورت است که ابتدا مبرد وارد کمپرسور می شود و سیال مبرد وارد کندانسور می شود. بعد از این مرحله سیال مبرد از یک شیر فشار شکن عبور می کند. در آخرین مرحله سیال مبرد از اواپراتور عبور میکند.

  بنابر این سردخانه از چهار بخش اصلی تشکیل می شود:

  • کمپرسور
  • کندانسور
  • شیر انبساط
  • اواپراتور

  هزینه ساخت سردخانه صنعتی

  هزینه ساخت سردخانه به عوامل مختلفی اعم از: ابعاد سردخانه، درب و عایق سردخانه، میزان دمای سردخانه، نوع برند کمپرسور، برق مصرفی، تابلو برق، شیرآلات و کنترل آلات و کیفیت نصب و راه اندازی بستگی دارد.
  برای طراحی و ساخت سردخانه صنعتی ابتدا در خواست خود را به کارشناسان ما بدهید و بعد از در خواست شما عزیزان به بررسی محاسبه برودتی و انتخاب تجهیزات به شما عزیزان بهترین پیشنهاد و قیمت را اعلام کنند. بعد از تایید، بازدید از محل صورت میگیرد و قرار داد انعقاد می شود و شروع به نصب و اجرا و در آخر پایان کار و تحویل سردخانه انجام می شود.

  قیمت سردخانه صنعتی

  برای ساخت سردخانه باید به نکات زیادی توجه کرد و همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد کار را به متخصصین آن سپرد. برای هزینه طراحی و ساخت سردخانه می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید. تا بهترین قیمت سردخانه صنعتی را با بالاترین کیفیت داشته باشید.
  برای به دست آوردن تاسیس سردخانه صنعتی باید برآورد هزینه شود که اولین قطعه ی که نقش بسیار مهم و تعیین کننده ی در برآورد هزینه تمام شده سردخانه را دارد نوع و برند کمپرسور، در کنار آن نحوه استفاده و به کار گرفتن کمپرسور به همراه قدرت کمپرسور، تعیین کننده قیمت خواهد بود چون با توجه به ابعاد کانکس و فاصله ی قرارگیری تا محل نصب کمپرسور تا محل اتاق سردخانه تعیین کننده می باشد.
  دومین عاملی که بر روی قیمت تمام شده سردخانه تاثیر گذار است تجهیزات اضافه ی است که بر روی سردخانه قابل نصب است مثل نورپردازی داخل کانکس، نوع درب و… می توان اشاره کرد.
  سومین عامل میزان استفاده از پنل آن می باشد، چرا که با توجه به حجم کانکس های مختلف، قیمت های مختلفی را نیز هر کدام از این کانکس ها دارند.

  اکستراکول

  سردخانه صنعتی

  سردخانه های صنعتی همانطور که می توان از اسمش آن را حدس زد به مکانی گفته می شود که در آن سرما تولید می شود. اگر بخواهم کامل تر بیان کنم سردخانه به مجموعه ی تاسیسات یک ساختمان گفته می شود که برای نگهداری موادی که امکان فاسد شدن را دارند مثل مواد پروتئینی، دارویی، غذایی و … مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع تجهیزات این ساختمان ها باعث تولید هوای سرد شده و دمای آن محل را پایین می آورند تا از فاسد شدن و خراب شدن مواد جلوگیری کنند. 

  اکستراکول

  سردخانه مواد غذایی

  سردخانه های مورد استفاده در فرایند تولید و نگهداری مواد غذایی:
  سردخانه مواد غذایی از مرحله تولید و بعد از آن حمل و در نهایت توزیع و مصرف نیازمند سردخانه هایی جهت حفظ ارزش غذایی و کیفیت و مهم‌ترین از آن جلوگیری از فساد می‌باشد.

  سردخانه مواد غذایی

  سردخانه های مورد استفاده در فرایند تولید و نگهداری مواد غذایی:
  مواد غذایی از مرحله تولید و بعد از آن حمل و در نهایت توزیع و مصرف نیازمند سردخانه های مواد غذایی جهت حفظ ارزش غذایی و کیفیت و مهم‌ترین از آن جلوگیری از فساد می‌باشد.

  اکستراکول

  سردخانه مدیکال

  برای داروهایی با کیفیت غیرقابل نگهداری در شرایط دمای اتاق، نگهداری آنها در یخچال در دمای پایین کیفیت خود را حفظ می کند، آنها را موثر نگه می دارد و عمر مفید آنها را افزایش می دهد. مواد ورق سردخانه مدیکال از مواد عایق ضد شعله مدرن با تکنولوژی بالا استفاده می کند که دارای هوابندی عالی است. سردخانه مواد مدیکال کندال از هنجارهای طراحی پیروی می کند و صرفه جویی در انرژی و سازگار با محیط زیست است.

  تونل انجماد

  تونل انجماد

  تونل های انجماد می‌توانند مقادیر زیادی از محصولات را در مدت زمان کوتاه منجمد کنند و در عین حال اطمینان حاصل کنند که محصولات منجمد می‌شوند بدون ایجاد توده‌ای از توسعه یا چسبیدن محصول به هم و در نتیجه کیفیت را به خطر می‌اندازند. این روش تخصصی انجماد به عنوان IQF شناخته می شود. قبل از اینکه به اطلاعات عمیق در مورد تونل انجماد ادامه دهیم، اجازه دهید فرآیند پشت IQF یا انجماد سریع فردی را درک کنیم.

  تونل انجماد

  تونل های انجماد می‌توانند مقادیر زیادی از محصولات را در مدت زمان کوتاه منجمد کنند و در عین حال اطمینان حاصل کنند که محصولات منجمد می‌شوند بدون ایجاد توده‌ای از توسعه یا چسبیدن محصول به هم و در نتیجه کیفیت را به خطر می‌اندازند. این روش تخصصی انجماد به عنوان IQF شناخته می شود. قبل از اینکه به اطلاعات عمیق در مورد تونل انجماد ادامه دهیم، اجازه دهید فرآیند پشت IQF یا انجماد سریع فردی را درک کنیم.

  تونل انجماد
  این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟
  [کل: ۲ میانگین: ۵]

  ۲ دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  پنج × 1 =